VIENTIANAS - LAOSO SOSTINĖ

BUDOS PARKAS | COPE LANKYTOJŲ CENTRAS

VIENTIANE, ŠTAI IR MES

Vientianas – Laoso sostinė ir didžiausias šalies miestas, turintis 200 tūkst. gyventojų. Ilgai apsistot Vientiane neketinom – daugiausiai trims dienoms. Planus sujaukė gendanti elektronika. Aplankėm Budos parką, susipažinom su vietos verslininku, studijavusiu Sovietų sąjungoj ir puikiai žinančiu Lietuvą ir su užkietėjusia keliautoja iš Suomijos. COPE lankytojų centre sužinojom apie tragišką Laoso istoriją.

BUDOS PARKAS

Budos parkas (angl. Buddha Park), dar žinomas, kaip Xieng Khuan, turi viso 200 budistinių ir hinduistinių skulptūrų. Išvertus iš Lao kalbos, Xieng Khuan reiškia Dvasių miestas. 1958 metais Budos parkas buvo įkurtas žmogaus vardu Luang Pu Sulilat. Sulilatas buvo žynys – šamanas. Kurdamas skulptūras jis sujungė hinduizmą su budizmu. 1975 metais persikėlęs gyventi į Tailandą, kitoj Mekongo upės pusėj, šamanas įkūrė kitą skulptūrų parką vadinamą Sala Keoku.

COPE LANKYTOJŲ CENTRAS

Ne kartą teko girdėt, kaip stipriai buvo suniokotas Vietnamas Vietnamo karo metu, bet iki atvykstant į Laosą nei nenumanėm, kokių kančių patyrė Laoso žmonės. Būdami Vientiane lankėmės COPE lankytojų centre. Vietnamo karo muziejuj sužinojom, kokie sprogmenys buvo naudojami bombarduojant Laosą ir kaip kito galūnių protezai bėgant dešimtmečiams. Dar niekad nesijautėm tokie prislėgti per visus tuos kelionės mėnesius.

VIETNAMO KARO MUZIEJUS

Vietnamo karo metu ant Laoso buvo numesti 2 milijonai tonų bombų. Didžioji dalis jų taip niekada ir nesprogo. Kasmet žūsta ar galūnių netenka daugybė laosiečių, atsitiktinai užmindami ar kitaip aktyvuodami senutėlius sprogmenis. Įvairiems viso pasaulio paramos fondams padedant, kasmet neutralizuojami tūkstančiai sprogmenų, bet aukų vis dar daug. Vienintelis būdas išvalyti teritoriją – išminuotojams su metalo detektoriais žingsnelis po žingsnelio šukuoti kiekvieną džiunglių centimetrą ir rastus sprogmenis sunaikinti vieną po vieno. Ir taip šimtus tūkstančių jų.

LAOSO KANČIOS VIETNAMO KARO METU

Laosas yra labiausiai kada nors subombarduota šalis pasaulyje. Amerikiečių bombos krito ant Laoso kas 8 minutes net devynerius metus. Įdomu, kodėl Laosas buvo priverstas kentėti? Milijonais bombų buvo stengiamasi atkirsti Šiaurės Vietnamo aprūpinimą iš vakarų. Šiuo metu skiriami milijonai nesprogusių bombų paieškai, bet to nepakanka. Norint išvalyti pusės hektaro plotą kartais prireikia net 2 mėnesių. Tikėkimės žmonija pasimokė iš savo klaidų ir daugiau niekam niekad neteks to patirti.

AUTOSTOPU LINK „4000 SALŲ“

Toliau mūsų nuotykis kelsis į pačius Laoso pietus. Kitą kartą papasakosim, kaip sekėsi vietoje, vadinamoje Si Phan Don, kas išvertus į lietuvių kalbą reiškia Keturi tūkstančiai salų. Apsilankėm trijose iš jų – Don Khon, Don Khong in Don Det. Būtent ten Kamilė išmoko važiuot motociklu ir patyrėm daug kitų nuotykių. Apie visa tai ir papasakosim kitą kartą, o dabar kviečiu pasižiūrėti Kamilės sukurtą filmuką apie nesėkmingą mūsų bandymą tranzuot iš sostinės Vientiano į Paksę.

SEKITE TAUTVYDĄ

KATEGORIJOS

SEKITE MUS

Share This

Dalintis

Dalintis straipsniu su draugais