• Budos parkas. COPE lankytojų centras. Vientianas, Laosas


  Vientianas

  Vientianas (Vientiane) – Laoso sostinė ir didžiausias šalies miestas, turintis 200tūkst. gyventojų (760 tūkst. su priemiesčiais). Ilgai apsistoti Vientiane neketinom – daugiausiai trims dienoms. Planus sujaukė gendanti elektronika. Likom Vientiane visai savaitei, kurios metu aplankėm Budos parką, susipažinom su vietos verslininku, studijavusiu Sovietų sąjungoje ir puikiai žinančiu Lietuvą ir su užkietėjusia keliautoja iš Suomijos.

  Patuxai - pergalės vartai. Vientianas

  Patuxai monumentas. Laosietiškai Patuxai reiškia „Triumfo vartai“. Triumfo vartų statybos Vientiane vyko praėjusio amžiaus 6, 7 dešimtmečiuose. Pastatyti jie buvo siekiant kovojusiems už nepriklausomybę nuo Prancūzijos kolonijinės imperijos atminti.

  Kodėl mėnesį laiko nieko nerašėm? Gendanti elektronika.

  Su elektronika buvo taip: kompiuterio pagrindinė plokštė buvo jau kurį laiką fiziškai įtrūkusi nuo smūgių, kurių kelionėje neišvengsi. Savamoksliškais metodais pavyko tik trumpam prailginti jos gyvavimo trukmę, bet Vientiane kompiuteris galutinai užgeso ir nerodė jokių gyvybės ženklų. Tą pačią dieną, hostelio, kuriame buvom apsistoję, kambaryje pajutom besilydančių elektros laidų kvapą. Elektra trumpam buvo dingusi ir vėl atsirado. Tuo metu krovėsi ir mūsų mobilusis telefonas. Iš kur sklido kvapas taip ir nesupratom, bet saugumo dėlei atjungėm besikraunantį telefoną, bet tik vėliau pastebėjom, kad nei telefonas nei jo įkroviklis nebeveikė.

  Sekančios dienos praėjo vietos elektronikai sutaisyti ar bent jau kitai (dėvėtai) įsigyti. Tuo tikslu nuomavomės dviračius. Pėsčias Vientiano greitai neapeisi. Įdomias vietas apžiūrinėjom tik laisvu nuo šios problemos sprendimo laiku. Koją vis kišo kalbos barjeras. Iš vieno jurgelio meistrelio supratom, kad Malaizijoj pirkto dėvėto telefono sutaisyti nepavyks – išsilydžiusi viena mikroschema.

  Angliškai kalbančio kompiuterius taisančio specialisto ilgai surasti nepavykus, įsigijom kitą nebrangų nešiojamąjį kompiuterį, kuris sugedo jau kitą dieną. Garantinio talono jam neturėjom, todėl nunešėm į galų gale surastą kompiuterių taisyklą. Vienas darbuotojas kalbėjo angliškai. Liepė ateiti už poros dienų. Atėjus pareiškė, kad pats pašalinti gedimo nesugebės – turėsime laikti dar dvi dienas specialisto atvykstančio iš paties Tailando. Galų gale jam pasirodžius, mums buvo paaiškinta, kad sugedo ir šio kompiuterio pagrindinė plokštė, o atgabenti kitą iš Tailando truktų mėnesį. (Po kurio laiko atvykus į Vietnamo sostinę Hanojų, vienas klientų vertinamas kompiuterių remontininkas paaiškino, kad Laoso „specialistai“ sulitavo mūsų kompiuterio pagrindinę plokštę kur nereikėjo, taip dar pablogindami situaciją.) Ilgiau laukti negalėdami ir sugaišę visą savaitę, kartu su dviem neveikiančiais kompiuteriais autostopu išvykom į Laoso pietus. Paskui Vietname tuos du neveikiančius kompiuterius iškeitėm į vieną dėvėtą veikiantį.

  Nuotykiai Vientiane

  Labiausiai  atmintyje įstrigo pažintys su atsitiktinai sutiktais žmonėmis. Pirmoji buvo mergina iš Suomijos, kurią sutikom hostelyje. Susivėlę plaukai, auskaras nosyje ir tam tikri laisvi spalvingi rūbai bylojo, kad ši mergina – užkietėjusi keliauninkė. Po Aziją ji keliauja jau keletą mėnesių, o rinkdamasi kur keliauti toliau visuomet atsižvelgia į orų prognozę. Šiluma svarbu, nes norisi pailsėti, kad norisi pailsėti nuo šiaurės Suomijos šalčių.

  Užsiminėm jai apie tolesnius savo planus. Pasakojom, kad ketinam po Vietnamo vykti į Ispaniją ir pėsti įveikti Jokūbo kelią (Prancūzijos maršrutą) – 800 kilometrų kelią, vingiuojantį per istoriškai įdomius Ispanijos kaimus ir miestelius iki pat Santiago de Compostelą (miestelio, kuriame ilsisi Šv. Jokūbo (Šv. Santiago) palaikai. Nustebom, kai mūsų draugė iš Suomijos tarė „Šauni idėja. Mano mama įveikė tą kelią du kartus: kai jai buvo 50 metų ir kai jai buvo 55 metai. Abu kartus labai patiko“.

  Kitas įdomus žmogus buvo svečių namų savininkas. Man išėjus nupirkti vandens, atsitiktinai užsimezgė pokalbis ir mudu su Kamile buvom pakviestini kartu papusryčiauti. Pasirodo vyriškis jaunystėje studijavo tuometinėje Tarybų sąjungoje ir Lietuvą puikiai žino, nors ir nėra joje buvęs. Buvom girdėję, kad nemažai vyresnio amžiaus laosiečių jaunystėje studijavo Tarybų sajungos šalyse. Dauguma jų dabar pasiturintys žmonės, turintys savo verslus ar užimantys aukštas valstybines pareigas bei važinėjantys naujais automobiliais. Paskui tuo ne kartą įsitikinom autostopu keliaudami į Pakse miestelį esantį Laoso pietuose, kai turėjom progą susipažinti su daugiau vietinių žmonių.

  Budos parkas

  Buddha Park (dar žinomas, kaip Xieng Khuan) turi viso 200 budistinių ir hinduistinių skulptūrų. Išvertus iš Lao kalbos, Xieng Khuan reiškia Dvasių miestas. Parkas 1958 metais buvo įkurtas žmogaus vardu Luang Pu Sulilat. Sulilatas buvo žynys – šamanas. Kurdamas skulptūras jis sujungė hinduizmą ir budizmą. 1975 metais persikėlęs gyventi į Tailandą, kitoje Mekongo upės pusėje, įkūrė kitą skulptūrų parką Sala Keoku.

  COPE lankytojų centras. Vietnamo karo muziejus

  Ne kartą teko girdėti, kaip stipriai buvo suniokotas Vietnamas Vietnamo karo metu, bet iki atvykstant į Laosą nei nenumanėm, kokių kančių patyrė Laosas. Būdami Vientiane lankėmės COPE lankytojų centre. Ten esančiame Vietnamo karo muziejuje sužinojom, kokie sprogmenys buvo naudojami bombarduojant Laosą ir kaip kito galūnių protezai bėgant dešimtmečiams.

  Vietnamo karo metu ant Laoso buvo numesti milijonai bombų. 80 procentų iš jų taip niekada ir nesprogo. Kasmet žūsta ar galūnių netenka daugybė laosiečių, atsitiktinai užmindami ar kitaip aktyvuodami senutėlius sprogmenis. Įvairiems viso pasaulio paramos fondams padedant, kasmet neutralizuojami tūkstančiai sprogmenų, bet aukų vis dar daug. Vienintelis būdas išvalyti teritoriją – išminuotojams su metalo detektoriais žingsnelis po žingsnelio šukuoti kiekvieną džiunglių centimetrą ir rastus sprogmenis sunaikinti vieną po vieno. Ir taip milijonus jų…

  7-vietnamo-karo-zala

  COPE lankytojų centras. Vientianas, Laosas

  Komentarai
Comments are closed.