BUŠEHRAS

PRAGARIŠKAS KARŠTIS PERSIJOS ĮLANKOS PAKRANTĖJE

KAS MUS TRAUKĖ Į TĄ KARŠTYBĘ?

Bušehras (Bushehr) – miestas Persijos įlankos pakrantėje, pasižymintis karštu ir drėgnu klimatu. Jau likus šimtui kilometrų iki Bušero sudvejojom „Ka mes padarėm?“, „Gal apsisukim“. Jei termometro stulpelis Bušehre rodo 35 – jausmas lyg kepintų 50 laipsnių karštis. Rūbai ilgomis rankovėmis būtini, norint apsisaugoti nuo negailestingų saulės spindulių. Prieš Bušehro karštybę net ir Persepolio saulė nublanksta. Neturėjom ten nei pažįstamų, kurie galėtų padėti, nei interneto ryšio. Tikėjomės kažkaip iš stoties nusigaut į miesto centrą ir susirasti viešbutuką ar svečių namus. Iki centro – apie 5 kilometrus, o vietiniai nekalba angliškai.

Mūsų išgelbėtojas

Atsitiktinai sutikom keliautoją ką tik grįžusį iš Teherano. Nepažįstamas vyrukas per penkias minutes padėjo susimokėti už mobilųjį internetą ir paskambino savo draugei. „Ji taip pat keliautoja. Vos prieš porą savaičių grįžo namo iš Gruzijos. Galės jus priimti nakvynei, bet tik vienai nakčiai“ nudžiugino vaikinas. Eilinis kartas, kai Irane pagelbėjo atsitiktinai sutiktas žmogus. Mūsų naujas draugas paaiškino taksi vairuotojui, kur mus vežti. Nepaisant to ilgai sukom ratus ieškodami Darijos namų. Nusprendėm suktis iš padėties patys. Paskambinom Darijai ir paprašėm praeinančios moteriškės paaiškinti, kur esam.

Pažintis su Darija

Darija gyvena su tėvais. Užėję į namus nemenkai nudžiugom. Lauke svilinant 40 laipsnių karščiui, gavom kambarėlį su kondicionierium. Pailsėję važiavom pasižvalgyti po miestą. „Degustavom“ vietinių kepyklėlių bulkutes ir šmirinėjom po Bušehro senamiestį ir senovinę turgavietę. Darija parodė duris su dviem rankenomis. Didesnė skirta vyrams, o mažesnė moterims. Ja pabeldus. šeimininkas ar šeimininkė žino kokios lyties yra svečias. Jei ateina vyras, šeimininkė kaip mat slepia plaukus po skara.

Nežinojom kaip elgtis

Kitą dieną nežinojom, kaip turėtume elgtis. Nors jau buvo beveik vidurdienis, Darija dar miegojo. Mąstėm ar vertėtų laukt kol atsikels ar tęst kelionę. Praėjusią dieną Darija buvo minėjusi, kad priimt mus galės tik vienai nakčiai, todėl taip supratom, kad laikas keliauti toliau. Pusryčius pavalgėm du kartus, nes Darijos mamai nemokėjom paaiškinti, kad vieną kartą jau pusryčiavom. Pavalgę susikrovėm kuprines ir atsisveikinę su mama patraukėm į paplūdymį. Ten ketinom artimiausias porą naktų pastovyklauti.

Iki paplūdimio buvo penki kilometrai. Pakeliui užsukom į parduotuvę apsirūpint vandens atsargomis. Atsitiktinai susipažinom su Bušehro oro uosto inžinierium. Šis buvo labai malonus: nupirko kavos ir šalto vandens. Prisaikdino, kad ištikus bėdai susirasim jį oro uoste.

Sustojome parke pailsėti. Porelės meiliai šnekučiavosi. Kiek girdėjom, prieš dešimtmetį tokio vaizdelio Irane pamatę nebūtume. Laikai keičiasi. Susiradom suoliuką pavėsyje ir laukėm popietės. Po valandžiukės gavom žinutę. Darija parašė „Užmiršau jums pasakyti, kad galite pasilikti dar vienai dienai. Mano mama ruošia pietus. Ar man atvažiuoti jūsų paimti ar grįšit patys?“ Pasirinkom eit pėsti, bet neilgai trukus sustojo vietinis gydytojas ir pasisiūlė pavežti. Paskui tas pats gydytojas liepė Darijos mamai pasirūpinti mumis. „Jie nekalba persų kalba… jie nepažįsta rajono“ sakė jis, moteriškė atsakė „Tu nežinai kaip jie keliauja. Jie moka savim pasirūpinti“.

Persijos įlanka. Tik čia besimaudant pila prakaitas

Vakare Darija pasiūlė važiuoti „prie jūros“, o tiksliau prie Persijos įlankos. Esant tokiems karščiams mintis pasirodė puiki, bet įlanka neatgaivino. Vandens temperatūra buvo 33 laipsniai. Klausimas, ar labiau prakaitavom lauke ar vandenyje. Sūrus vanduo graužė akis. Tiesa, vaizdas prietemoje buvo pasakiškas.

Moterys Irane gali maudytis tik tam tikrose vietose ir tik su rūbais. Tai galiojo ir Kamilei. Buvo puiki proga nufilmuoti filmuką, kaip Irane rengiasi moterys, kai eina maudytis. Mažas žuveliokas matyt palaikė Kamilės skarą koralu ir niekaip neatstojo.

Slaptas gerbėjas

Vakarop prisijungė Darijos draugas, akivaizdžiai jaučiantis jai simpatiją. Darija pasakojo, kad dar visai neseniai draugavo su vienu vaikinu keletą metų, bet po skyrybų vis dar yra viena. Pasak jos, dabar Irane draugauti iki vedybų jaunimui atrodo normalu. Dažnai tai tenka daryti slapta, bet situacija palengva keičiasi.

Tą vakarą Darijos draugas pakvietė mus visus į Bušehro tautinių šokių ir dainų šventę. Dar viena proga susipažinti su Irano kultūra. Darija pakvietė paviešėt pas ją ilgiau.

Bušehro turizmo savaitės koncertas

Renginys buvo trumpas, bet įdomus. Žiūrovams ir atlikėjams prakaitas tekėte tekėjo per veidus. Renginio organizatorė pasiūlė mums su Kamile nusifilmuoti reportaže apie Bušehro turizmo savaitę. Keisčiausia tai, kad buvom vieninteliai turistai visame renginyje. Kamilei moteris parodė pasitaisyt skarą taip, kad dengtų visus plaukus, bet Darija paragino to nedaryt.

Nemalonus nuotykis

Po kurio laiko priėjo ta pati renginio organizatorė parodė, kad ateičiau tik aš – turbūt dėl nepaslėptų Kamilės plaukų. Interviu metu Darijos draugas vertė mano atsakymus į persų kalbą. Klausimai buvo tokie ilgi, kad pamiršęs pradžią nekartą „nusiposmavau į lankas“, bet niekam tai nerūpėjo. Vertėjas išvertė „kaip reikėjo“, o organizatorė vis tiek angliškai nesuprato nei žodelio. Po interviu Darija pareiškė, kad mano vietoje ji būtų pasakiusi „Jei mano draugė neis – neisiu ir aš“. Labai nemaloni situacija. Nuotaiką praskaidrino vienas atlikėjas, paskyręs dainą mums. Vėliau mūsų nuotrauka buvo įkelta į Irano naujienų portalą „ettehadkhabar.ir“.

LEIDŽIAMĖS Į PASKUTINIUS NUOTYKIUS IRANE

Po daugiau nei trijų savaičių kelio nuo Turkijos – Irano sienos iki svilinančio Bušero atėjo metas grįžti į Irano šiaurę. Ten mūsų laukė paskutiniai nuotykiai Irane. Kelionė autobusu iš Bušero į sostinę Teheraną truko daugiau nei 24 valandas. Ten mūsų laukė draugai apie kuriuos pasakojom ankstesniuose įrašuose. Ką patyrėm per kelias paskutines dienas papasakosim kitą kartą straipsnyje „Kelionės po Iraną pabaiga. Kaip išgyvent su 5$ per dieną?„.

Darijos brolis su žmona, mama ir pati Darija.

ĮDOMŪS FAKTAI APIE IRANĄ:

  • Iranas yra 18 pagal dydį šalis pasaulyje  užimanti 1,648,195 km2 plotą ir turinti 81 milijoną gyventojų.
  • Manoma, kad Persijos įlankoje slūgso apie 60 procentų pasaulio naftos rezervų. Vien Iranas išgauna apie 3.000.000 barelių naftos per dieną.
  • Irano vaikinai, norėdami gauti pasą, pirmiausiai privalo dvejus metus tarnauti kariuomenėje.

SEKITE TAUTVYDĄ

KATEGORIJOS

SEKITE MUS

Share This

Dalintis

Dalintis straipsniu su draugais