• „4000 Islands“. Don Det sala, Laosas


  4 tūkstančiai salų

  Si Phan Don arba tiesiog 4 tūkstančiai salų (4 thousand islands) – grupė salų, esanti Laoso pietuose (prie pat Laoso – Kambodžos sienos) Mekongo upėje. Sunku pasakyti ar salų ten tikrai yra keturi tūkstančiai, bet jų yra tikrai daug. Mes atvykom sausuoju metų laiku. Lietinguoju mažosios salos visiškai užliejamos.

  Labiausiai keliautojų mėgstamos trys salos: Don Det, Don Khon ir Don Khong. Don Khon ir Don Khong kartais maišomos dėl panašių pavadinimų. Trumpai visas jas apibūdinti būtų galima taip: Don Det – vakarėlių mėgėjų, taupiųjų keliautojų (budget travelers) ir visokio plauko menininkų rojus, Don Khon – didesnė, šiek tiek brangesnė, todėl labiau mėgstama labiau pasiturinčių keliautojų, Don Khong – tinkamiausia garbaus amžiaus žmonėms ir tiems, kurie linksmybių neieško, o tiesiog nori pailsėti, pasivažinėti išnuomotu motociklu ir patyrinėti Laoso gamtą, o vakarais gurkšnoti vynelį viename iš restoranų, prie Mekongo upės. Si Phan Don žemėlapis.

  Mes pabuvojom Don Det ir Don Khong salose. Šį kartą šiek tiek papasakosiu apie Don Det.

  Don Det – linksmybių sala

  Kelionė į „4000 islands“

  Į Si Phan Don (4000 salų) patogiausia vykti iš Pakse miestelio. Autobusu atvykom į Nakasong miestelį. Tai paskutinė stotelė, prieš keliantis į salas. Kėlimasis valtimi į Don Det salą buvo įskaičiuotas į autobusiuko kainą, bet matėm, kaip vienai porelei su tuo pačiu bilietu keltis nebuvo leista. Prašė papildomai sumokėti po du eurus. Tiek ta porelė tiek mes įtarėm, kad nesažiningi darbuotojai taip siekia papildomai pasipelnyti. Kaip baigėsi ta istorija nežinom. Mūsų papildomai mokėti niekas nereikalavo.

  Kaip nuvykti iš Pakse į Don Det

  Iš Nakasong miestelio uosto į Don Det salą plaukėm tokia keleivine valtimi. Išplaukėm užsipildžius visoms vietoms. Kelionės trukmė – apie 20 minučių.

   

  Don Det kaimelio ženklas

  Don Det saloje yra vos vienas kaimas, tokiu pačiu pavadinimu – Don Det. Norintys pailsinti kojas už sutartinę kainą po salą keliauti gali štai tokiu „Taksi“ automobiliu.

   

  Seni automobiliai

  Don Det salos „autobusų“ parkas. Tokių transportu galima nuvykti ir į gretimą Don Khon salą.

  Ką daryti karštą dieną?

  Vos atvykę į Don Det padarėm klaidą ir pėsti išėjom salos tyrinėti, kai laikrodis jau buvo išmušęs vidurdienį. Tai pats karščiausias dienos metas, kai saulė pavojingiausia. Tiek veidai, tiek rankos akimirksniu įdegė rausavai. Geriausia salą tyrinėti anksti ryte, kai nėra taip karšta ir saulė taip nealina. Vidurdienį geriau suptis hamake su gera knyga vienoj rankoj ir citrininiu kokteiliu (už 50centų) kitoj arba pažindintis su kitais nuotykių ieškotojais vienoje iš Mekongo upės pakrantės kavinių.

  Kokia temperatūra Laose

  Po pietų Don Dete stipriai kepina saulutė. Bendradarbiaudama su didele drėgme ji alina ne tik žmones, bet ir augintinius.

  Don Khon sala

  Don Det ir Don Khon salas jungia tiltas. Norintys apsilankyti Don Khon saloje turi sumokėti tilto mokestį (35 tūkstančius kipų). Į kainą įeina bilietas, reikalingas norintiems pamatyti Li Phi krioklį.

  Tiltas iš Don Det į Don Khon

  Don Det ir Don Khon salas jungiantis tiltas. Mokestis už perėjimą tiltu į kitą salą kainuoja 35 tūkstančius kipų (4 eurus).

  Maistas Don Dete

  Maistas Don Dete, kaip ir kitose Si Phan Don salose yra šiek tiek brangesnis nei kituose Laoso miestuose. Turbūt todėl, kad produktus plukdyti tenka valtimis. (Išskyrus Don Khon salą. Ją su sausuma jungia tiltas.)

  Maisto kainos Laose

  Užkandžių kainos. 1 euras = 8700 Laoso kipų.

  Nakvynė

  Nakvojom išsinuomotame vasarnamyje (bungalow). Šeimininkė prašė 5 eurų už naktį. Nusiderėjom iki 4, bet neapleido jausmas, kad galėjom pasistengti dar labiau. Už keturis eurus gavom kambarėlį mediniame vasarnamyje su dušu ir tualetu, ventiliatoriumi bei tinkleliu nuo uodų. Esant tokiai drėgmei ir karščiui ventiliatorius mažai gelbėjo. Kaip mokėdami sulopę, kiaurą kaip ąsotis, tinklelį nuo uodų, miegojom atsidarę visus tris langus.

  Kamilė Jokšaitė guli hamake

  Vasarnamių (bungalows) kainos Don Det saloje svyruoja nuo 3 iki kokių 8 eurų už naktį. Mes mokėjom apie 4 eurus už naktį. DERĖTIS BŪTINA!!!

  Visi Don Det saloje esantys keliautojams nuomojami vasarnamiai pastatyti Mekongo upės pakrantėje. Mūsiškis buvo salėlydžio pusėje (Sunset side). Teko skaityti, kad vasarnamiuose, esančiuose saulėtekio pusėje (sunrise side) dieną būna vėsiau. Negalim šito nei patvirtinti nei paneigti.

  Nuostabus medis Pietryčių Azijoje

  Visi vasarnamiai stovi Mekongo upės pakrantėje. Vaizdas iš mūsų vasarnamio verandos.

  Geriausi būdai apžiūrėti Don Det salą

  Keliauti po Don Det salą galima keliais būdais: išsinuomotu dviračiu ar motoroleriu, pėsčiomis ar netgi (jei padauginote alkoholio) šliaužte. Patogiausia turbūt – išsinuomoti dviratį. Už 1,2 euro tokį dviratį galima gauti visai dienai. Motociklu ar motoroleriu važiuoti nepatogu, nes keliai prasti, o sala ilgesniam pasivažinėjimui per maža. Šį malonumą pasilikom ateičiai. Mažos galios pusiau automatinį motocikliuką nuomavomės būdami Don Khong saloje.

  Dviračių nuomos kaina

  Štai tokį dviratį už 1.2 euro galima išsinuomoti visai dienai.

  Ką dar sužinojom apie Don Det

  Prieš atvykdami į Laoso pietus buvom iš kitų keliautojų buvom girdėję, kad neretai pasitaiko jog žmonės atvyksta į „4 Thousand Islands“, ketindami ten praleisti kelias dienas, o pasilieka ilgam. Kainos nedidelės, gamta graži, žmonės laimingi, kaimeliai ne itin civilizuoti (tuo ir įdomūs), o oras šiltas. Vieni atvyksta į Don Det su Laoso kultūra pažindintis, kiti knygos rašyti ar kita kūrybine veikla užsiimti. Buvom sutikę ir keletą ten dirbančių „vakariečių“.

  Kaip jau minėjau, linksmybėms Don Det sala irgi tinkama. Prieš keletą metų valdžiai uždarius Vang Vienge keletą audringų pasilinksminimo vietų, šėlstančiai miniai teko susirasti naują vietą. Don Det tam puikiai tiko.

  Keliautojas piešia ant vasarnamio sienos

  Keliautojas menininkas.

  Maisto gaminimas

  Bent porą kartų per dieną maistą gamindavomės patys. Produktai brangūs, todėl vargu ar sutaupėm, bet kartais smagu kasdien valgomus ryžius pakeisti į pačių išsivirtas bulves.

  Kelioninė viryklė

  „Kišeninę“ viryklę pirkom dar būdami Nepale. Mokėjom apie 8USD. Dujas pirkom sostinėj Vientiane. Dujų balionėlio kaina – 4USD.

  Akimirkos Don Det saloje

  Komunistinė vėliava

  Kitą kartą papasakosiu apie Don Khong salą ir kaip kelias dienas praleidom prie Tad Lo krioklio. Don Khong saloje Kamilė mokėsi važiuoti motociklu, o Tad Lo aš besimaudydamas po kriokliu paslydau ir kritau taip, kad net galva nuo olos atšoko :D.

  SUBSCRIBE –> http://youtube.com/invisusmundi

  LIKE –> http://facebook.com/invisusmundi.

  Komentarai
Comments are closed.