ĮDOMŪS FAKTAI APIE ŠKOTIJĄ

 • Dabartinės Škotijos teritorija apgyvendinta jau tūkstančius metų. 43m. romėnai sėkmingai įsiveržė į Britaniją ir nuolatos kariavo su vietiniais kaledoniečiais (senovės škotais). Maždaug 13a. Aukštutinėje Škotijoje įsitvirtino klanų sistema. Kiekvienas klanas turėjo savo vadą. Į gentis panašūs klanai buvo sudaryti iš vienos giminės narių ir žmonių ištikimų to klano vadui. Žymiausi klanai: McDonald, McGregor, McKenzie, McKay, McLeod ir t.t. Situacija pasikeitė, kai 1707m. Anglija, Škotija ir Velsas pasirašė vienybės aktą ir susijungė į vieno monarcho valdomą valstybę – Didžiosios Britanijos Jungtinę karalystę.
 • Pingvinas iš Škotijos vardu seras Nilsas Olavas oficialiai yra Norvegijos kariuomenės pulkininkas. Prieš tai turėjęs riterio ir brigados vado titulus, seras Nilsas Olavas buvo oficialiai paaukštintas ceremonijoje Edinburgo zoologijos sode, kurioje dalyvavo 50 uniformuotų Norvegijos kariuomenės karių.
 • Škotija turi 14 universitetų. Kai kurie iš jų yra vieni seniausių pasaulyje. Šv. Andriaus universitetas – seniausias universitetas Škotijoje (įkurtas 1413m.) ir trečias pagal senumą visoje Didžiojoje Britanijoje, amžiumi nusileidžiantis tik Oksfordo ir Kembridžo universitetams. Būtent Šv. Andriaus universitete 1882m. įsikūrė pirmoji pasaulyje studentų sąjunga.
 • Ygritė iš serialo „Sostų karai“ (akt. Rose Leslie) yra kilusi iš kilmingos škotų šeimos ir užaugusi Liklychedo pilyje (angl. Lickleyhead Castle), Aberdynšyro regione. 15 amžiuje Liklychedo pilis buvo Leslie klano buveinė. Šiuo metu norintys gali šioje pilyje išsinuomoti kambarį per AirBNB. Jei dar nesate registruoti, registruokitės per mūsų <<nuorodą>> ir gaukite 25€ AirBnB kreditų dovanų.
 • Telefono išradėjas Aleksandras Grehemas Belas gimė Škotijos sostinėje Edinburge. Tame pačiame mieste gimė (tiksliau ne gimė, o buvo sukurta Edinburgo universiteto laboratorijoje) labai ypatinga būtybė. Avelė vardu Doli buvo klonuota iš suaugusios avies ląstelių. Tai neabejotinai vienas labiausiai sukrečiančių 20a. pabaigos – 21a. pradžios eksperimentų.
 • Paprasčiausias būdas supykdyti škotą – pavadinti jį anglu. Tarp anglų ir škotų įtampa tvyro nuo žilos senovės. 2000m. futbolo Pasaulio taurėje Vokietija nugalėjo Angliją. Škotai taip džiūgavo dėl anglų nesėkmės, kad Skye salos kelto darbuotojai kurį laiką vokiečių turistus plukdė nemokamai. Škotijos nacionalinis gyvūnas – vienaragis.  Per amžių amžius buvo kuriamos poemos apie vienaragio ir liūto kovą dėl karūnos. Liūtas simbolizuoja Angliją.
 • Visas Škotijos folkloras pagrįstas istorijomis apie mistines būtybes: dvasias, elfus, fėjas, milžinus, goblinus ir t.t. Viena žymiausių škotijos būtybių – Lochneso ežero pabaisa arba tiesiog Nesė. 2016m. aistringi legendinės pabaisos medžiotojai džiūgavo tariamai 230m. gylyje užfiksavę Lochneso pabaisą povandeninio zondo kadruose, tačiau greitai teko nusivilti. Paaiškėjo, kad tai tebuvo prieš keturiasdešimt metų nuskendusi dirbtinė Nesės kopija. Kopiją 1970 m. buvo naudojama  filmuojant Billy Wilderio juostą „Asmeninis Šerloko Holmso gyvenimas“. Įmonės „Kongsberg Maritime“ zondas „Munin“ dažniausiai naudojamas nuskendusių lėktuvų paieškoms. Be Lochneso ežero pabaisos antrininkės zondas taip pat aptiko Antrojo pasaulinio karo laikų bombonešį ir 100 metų senumo žvejybinį laivą.

 • Dar vienas įdomus faktas apie Škotiją. Šioje šalyje auga seniausias medis visoje Didžiojoje Britanijoje – Fortingalo kukmedis. Mokslininkai mano, kad senolio amžius gali siekti net 3.000 metų, t.y. du kartus daugiau nei Stelmužės ąžuolo amžius. Kamieno apimtis – 15,8m., t.y. 2,8m. didesnė nei Stelmužės ažuolo. Fortingalo kukmedis garsus ne vien dėl savo amžiaus. Šį galiūną gaubia dešimtys legendų. Žinoma, kad anksčiau vos pastačius naują bažnyčią, šalia būdavo pasodinamas kukmedis. Šalia Fortingalo kukmedžio taip pat stovi koplyčia. Manoma, kad ji buvo pastatyta buvusioje pagoniškoje šventojoje žemėje. Pagal vieną legendą senovės išminčiai druidai prie šio milžino rengdavo apeigas, tačiau įsikurti ilgesniam laikui šalia nesiryžo dėl beribės jo energijos. Dabar senolis gerokai pavargęs ir apgenėtas, tačiau vis dar didingas.
 • Pirmą kartą romėnai prie Britanijos krantų prisišvartavo 55m. Pr. Kr. Po to nežymio invazijos vyko beveik šimtmetį. Galiausiai 43m. po Kr. imperatorius Klaudijos nusprendė smulkiais žaidimais nebeužsiimti ir į Britaniją pasiuntė 40.000 karių armiją. 79m. jie pasiekė šių laikų Škotiją, tada romėnų vadintą Keledonija ir patyrė visišką pralaimėjimą. Manoma, kad Romos vadai į Britaniją atsigręžė ne dėl naujų turtų. Jie ir taip buvo bene turtingiausi visų laikų žmonės. Tai buvo karas dėl prestižo. Karingos ir stiprios šiaurinės Kaledonijos gentys buvo atsparios romėnų išpuoliams. 122m. Britanijoje apsilankė imperatorius Adrianas (angl. Hadrian). Jo įsakymu per 15 ilgų metų buvo pastatyta įspūdinga 117km. ilgio gynybinė siena. Sieną sudarė 8km. atkarpos, o tarp jų buvo pastatyta po fortą, kurie kartu tarnavo ir kaip prekybos centrai. Trijų metrų pločio sienos aukštis svyravo nuo 5m. iki 6m. Imperatorius Adrianas galimai siekė įtvirtinti gynybines pozicijas jau užkariautose žemėse prieš veržiantis tolyn į šiaurę. 138m. mirus Adrianui imperatoriumi tapo Antoninas Pijus, ilgainiui išplėtęs įtakos zoną 160km. tolyn į Šiaurę, pastatė šiek tiek mažiau žinomą Antonino sieną. Antonino siena turėjo daugiau fortų ir galimai daugiau karių nei Adriano siena, bet visi bandymai užkariauti šiaurines gentis buvo nesėkmingi. Šių dienų škotai mėgsta pajuokauti, kad romėnai nuo jų sienomis atsitvėrė iš baimės, kad šie neįsiveržtų į Romą. Antonino įpėdinis Markas Aurelijus Antonino sieną apleido ir atsitraukė iki Adriano sienos, kur romėnai ir pasiliko iki 5a. Šiuo metu sienos liekanas gausiai lanko turistai.
 • Trumpiausias pasaulyje komercinis keleivinių lėktuvų maršrutas yra Škotijoje. Kompanija „Loganair“ skraidina žmones tarp dviejų Orknio salų – Vestrėjaus ir Papa Vestrėjaus. Skrydžio trukmė priklauso nuo oro salygų. Esant palankioms sąlygoms pakanka vos 47 sekundžių.
 • Škotijos sostinė – Edinburgas. Didžiausias Škotijos miestas – Glazgas (škot. geil. Glaschu ‘brangi žalia vieta’). Kalbos: anglų. škotų, senovinė geilių kalba. Religija: krikščionys – 53.8%, nereligingi – 36.7%, kitų religijų atstovai – 2.6%, nėra duomenų – 7.0%. Šalies užimamas plotas – 77,933 kv.km. Populiacija – apie 5,404,700. Škotijos valiuta – svaras sterlingų (£).

ĮDOMŪS FAKTAI APIE EDINBURGĄ

 • Škotijos sostinėje Edinburge gyvena mažiau nei pusė milijono gyventojų, o turistų kiekvienais metais atvyksta daugiau nei 13 milijonų. Kitaip sakant, vienam Edinburgo gyventojui tenka 26 keliautojai. Kai kurie iš miesto lankytojų vos atvykę skuba ragauti tikro škotiško viskio. Išvertus iš senovinės geilų kalbos, žodis „whiskey“ reiškia „gyvybės vanduo“. Įdomu tai, kad viskis pradėtas gaminti ne Škotijoje, o Airijoje penktąjame amžiuje.
 • Edinburgas buvo pirmasis miestas pasaulyje turėjęs ugniagesių brigadą. Tiesa tai buvo savanorių brigada ir neretai būdavo taip, kad kol visi savanoriai susirinkdavo, gesinti degantį pastatą būdavo per vėlu.
 • Edinburgas tituluojamas žaliausiu miestu visoje Jungtinėje Karalystėje. Miestas turi net 112 parkų.
 • Rašytoja J. K. Rowling pirmąją savo knygą apie Harį Poterį pradėjo rašyti vienoje Edinburgo kavinių, pavadinimu „Nikolsono kavinė“ (angl. Nicolson`s café). Šiuo metu toje vietoje veikia restoranas „Spoon“.
 • Edinburgas – miestas pastatytas ant septynių kalvų. Visai kaip Maskva ir Roma.
 • 1724m. moteris vardu Margaret Dikson buvo pakarta Edinburgo turguje, tačiau vėliau „prisikėlė“. Pasirodo korimo metu moteris nemirė. Laimingoji buvo paleista, nes pagal visus įstatymus oficialiai atliko bausmę.

EDINBURGO PILIS

Edinburgo pilis pastatyta ant vulkaninės kilmės uolos, susidariusios prieš 350mln. metų išsiveržus ugnikalniui. Manoma, kad šioje vietoje žmonės gyvena bent 2.200 metų. Pirmoji pilis, egzistavusi ant kalvos žinoma „Mergelių pilies“ pavadinimu. Pasak legendos, pilis – šventykla priklausė „Devynioms mergelėms“, tarp kurių buvo ir galinga burtininkė Morgana (Morgan le Fay). Dabartinė karališkoji Edinburgo pilis pastatyta 12a.

Per visą savo egzistavimo laikotarpį Edinburgo pilis buvo naudojama įvairioms paskirtims: kaip karališkoji rezidencija, kaip kalėjimas, kaip kariuomenės būstinė. Paskutinis čia iki 1633m. gyvenęs Škotijos monarchas buvo Karolis Pirmasis (angl. Charles I). Šiuo metu Edinburgo pilis yra turistų lankomiausia Edinburgo vieta, kurią kasmet aplanko apie 0,5mln. lankytojų. Margaritos koplyčia – seniausias Edinburgo pastatas, 12a. pastatytas karalienei Margaritai atminti. Manoma, kad būtent ši koplyčia galėjo būti Edinburgo miesto užuomazga.

Toliau skaityk -> „Įdomūs faktai apie Indiją„.

Žinai daugiau įdomių faktų apie Škotiją? Papasakok komentaruose. 🙂

729 kilometrai pėsčiomis per Ispaniją. Šv. Jokūbo kelias

ŠV. JOKŪBO KELIAS. 729 KILOMETRAI PĖSČIOMIS PER ISPANIJĄ Šv. Jokūbo kelias (ispn. Camino de Santiago), tai kelias vedantis į Santjago de Kompostelą (ispn. Santiago de Compostela) - miestą Ispanijoje, kuriame kaip manoma ilsisi Jėzaus Kristaus apaštalo Švento Jokūbo...

3 dienos večiuose pas vengrus

3 DIENOS SVEČIUOSE PAS VENGRUS Turbūt įdomu, kas privertė laikinai stabdyti kelionę ir pasilikt Vengrijoj dar trims dienoms? Šį kartą papasakosim apie Ištvaną - žmogų, kurį sutikom atsitiktinai ir kuris lėmė tokį mūsų apsisprendimą. Bet apie viską iš pradžių......

SEKITE TAUTVYDĄ

KATEGORIJOS

SEKITE MUS

Share This

Dalintis

Dalintis straipsniu su draugais