KELIONĖ Į TAD LO KAIMĄ

Į Tad Lo atvykom iš anksto neplanavę. Praėjusį kartą pasakojom apie nuotykius vietoj, vadinamoj „4000 salų„. Grįžę į Paksę ir nuėję į Vietnamo ambasadą sužinojom, kad mūsų naujos Vietnamo vizos ims galiot tik po šešių dienų. Atsitiktinai susipažinom su keliautoju iš Italijos. Vyras dviračiu apkeliavo Bolaven Plateau – Laoso regioną garsėjantį dešimtimis krioklių ir kitais gamtos stebuklais. Apsisprendėm akimirksniu – keliausim į Bolaven Plateau. „Tik į šią vietą nevažiuokit“ bedė pirštu į žemėlapį Italas. „Sutikau kelis dviratininkus, grįžusius iš ten. Vietinis jaunimėlis išmušė vienam dantis“. Sekančiu savo tikslu pasirinkom tokiais netikėtumais negarsėjantį, ramų Tad Lo kaimą, įsikūrusį greta trijų krioklių: Tad Suong, Tad Hang ir Tad Lo.

BOLAVEN PLATEAU – AUKŠTAI VIRŠ JŪROS LYGIO

Bolaven Plateau – regionas Laoso pietuose, esantis aukštai virš jūros lygio. Bolaven Plateau altitudė svyruoja nuo 1000m. iki 1350m. Vietovardis Bolaven veikiausiai kilo nuo Laven etninės grupės vardo. Kadaise Laven gentys dominavo Bolaven regione, bet paskui asimiliavosi su Lao etnine grupe, kuri šiuo metu sudaro apie 60 procentų Laoso populiacijos. Dėl didelės altitudės, Bolavene visada keliais laipsniais vėsiau nei bet kur kitur Laose. Man, nemėgstančiam didelių karščių, tai puiki žinia.

KAIP UŽSIKRĖTĖM NIEŽAIS

Tad Lo patyrėm ir gerų ir blogų nuotykių. Viešnagę šiame rojaus kampelyje gerokai apkartino tai, kad abu su Kamile užsikrėtėm niežais. Tai nutiko turbūt žinomiausiuose Tad Lo nakvynės namuose – Mama Pap.

Susigundėm patrauklia kaina. Už nakvynę dviems asmenims palėpėj įrengtame kokių 14 vietų miegamajame mokėjom mažiau nei 3 eurus. Vieta buvo mėgstama jaunimo, o joje dirbo, nežinia kiek laiko Tad Lo gyvenanti, prancūzaitė. Rodos, kas blogo galėtų nutikti. Tik viena problema – kaip paskui paaiškėjo, užvalkalai ten labai retai keičiami. Puiki terpė veistis parazitams.  Mūsų lovos vidury netgi buvo pelyti pradėjusi drėgna dėmė. „Dovanotam arkliui į dantis nežiūrima“. Padarėm išvadą, kad pigiam – irgi. Svarbiausia stogas virš galvos.

KAIP PAJUTOM, KAD KAŽKAS NEGERAI

Kad kažkas negerai pajutom jau pirmąją naktį. Apie ketvirtą valandą ryto pradėjo beprotiškai niežėti kojų pirštus ir blauzdas. Kad užvalkalai seniai keisti net neabejojom. Bala žino kiek savaičių ir kelios dešimtys žmonių tuose pačiuose miegojo. Kaip bebūtų, kad galėjom užsikrėsti parazitais tada dar neįtarėm: gal niežti nuo nešvarios patalynės, o gal priešingai – alergija nuo neaiškaus muilo, tą dieną pirkto tame pačiame Tad Lo kaime. Atsikėlus ryte niežulys dingo. Viskas tapo aišku tik sekančią naktį. Tam tikrose vietose atsirado rausvų taškiukų, o niežėjimas tapo sunkiai pakeliamas. Pabudęs išgirdau, kad gretimose lovose nakvoję keliautojai irgi kasėsi lyg išprotėję. Galvoje buvo vienintelė mintis – vos išaušus nešdinsimės.

GERIAUSI VAISTAI NUO NIEŽŲ

Kitą dieną niežulys vis dar kamavo. Pagal simptomus padarėm išvadą, kad užsikrėtėm niežinėm erkėm. Ačiū „Google’ui“ visagaliam, kad nesunkiai radom informacijos apie šiuos parazitus. Ėjom į gretimame kaime esančias vaistines ieškoti tam tikrų vaistų. Internete perskaitėm, kad vaistai nuo niežų būna dvejopi: vieni efektyvūs tik naikinant pačias niežines erkutes, o kiti padeda kovoje ir su jau odoje padėtais kiaušinėliais. Būtent tokio tepalo, kokio ieškojom, vaistinėj neradom. Vaistininkė tik gūžčiojo pečiais. Programėlės „Google translate“ lange parodėm jai žodžio „niežai“ vertimą į lao kalbą. „Aaa“ palinksėjo ji ir atnešė Laose gaminamo tepalo nuo niežų. Nusipirkom jo tiek, kad užtektų išsitepti visą kūną daug kartų, nes buvom skaitę, kaip sunku su šiais parazitais kovoti. Niežulys dingo per porą dienų, o dėmėlės pilnai pasišalino per kokias penkias. Paskui kurį laiką tepėmės profilaktiškai. Baisu ir pagalvoti, kaip būtume kentėję jei būtume uždelsę prieš imantis veiksmų.

TAD LO KRIOKLIAI

Nepaisant nemalonumų, apie kuriuos pasakojau, tos kelios dienos Tad Lo kaime, buvo šauniausios per kelis pastaruosius mėnesius. Nors buvo sausasis metų laikotarpis, ir Tad Suong, Tad Lo ir Tad Hang kriokliai nebuvo tokie galingi, kaip lietinguoju periodu – buvimas prie jų tarytum suteikė naujų jėgų. Kasdien sutinkami drambliukai ir laisvėje laisvai besiganantys gyvuliai (ožkos, kiaulės su įvairiaspalviais paršiukais ir t.t.) taip pat suteikė vietai žavesio.

Sunkiausia buvo pamatyti Tad Suong krioklį. Kitaip nei Tad Lo ir Tad Hang, esantys prie pat kaimelio, Tad Suong buvo už kokių aštuonių kilometrų kelio. Pakeliui link Tad Suong užklydom į autentiškiausius matytus Laoso kaimelius, į kuriuos dar tik pradėjusi kelti koją civilizacija.

NELAIMĖ PO TAD HANG KRIOKLIU

Pažintis su Tad Hang kriokliu buvo pati skausmingiausia, todėl ir įsiminė labiausiai, bet gerai tai, kas gerai baigiasi. Maudytis eidavom kasdien į tą pačią vietą, netoli Tad Hang. Kartais matydavom vietinius, kai kuriose vietose besimaudančius po pačiu kriokliu. Žinoma tai įmanoma tik sausuoju metų laiku, kai srovė palyginti silpna. Įsigudrinau pabandyt ir aš… Pažintį su Tad Hang prisiminsiu dar ilgai. Paslydęs supratau, kokia gamtos jėga beribė, kad ir kokie mes žmonės kartais jaučiamės visagaliai… Į žaidimą „akmuo, popierius, žirklės“ įterpus dar vieną elementą „galvą“, akmuo neabejotinai būtų už pastarąją stipresnis. Laimei uola nenukentėjo, o skruostas atsipirko nubrozdinimu.

ĮDOMŪS FAKTAI APIE LAOSĄ:

  • Nuo 1893 metų Laosas priklausė Prancūzijos kolonijinei imperijai. Nepriklausomybę šalis atgavo tik 1949 metais.
  • Laosas turi vienintelę valdančiąją partiją – komunistus.
  • Kitaip nei dauguma Azijos valstybių, Laosas negali pasigirt dideliu gyventojų skaičiumi. Visoje šalyje gyvena tik 6,5mln. gyventojų.
  • Laoso valiuta – kipas. Šiuo metu už 1 eurą galima gauti 9788 Laoso kipus. Prieš išvykstant iš šalies verčiau neišleistus kipus konvertuoti atgal į eurus ar dolerius. Už Laoso ribų to padaryt nepavyks.

LAIKAS KELIAUTI Į VIETNAMĄ

Kitą kartą papasakosim apie kelionę į Huję – buvusią Vietnamo sostinę, dar menančią feodalizmo laikus. 1€ už vakarienę, 0.19€ už alų restorane, „žolytės“ prekeiviai ant kiekvieno kampo ir Imperatoriškieji rūmai. Apie visa tai ir dar daugiau, kitame mūsų kelionių blogo įraše „Pirmoji diena Vietname: pasiūlymai įsigyt „žolytės“ ir kiti nuotykiai„.

SEKITE TAUTVYDĄ

KATEGORIJOS

SEKITE MUS

Share This

Dalintis

Dalintis straipsniu su draugais