KELIONĖ Į SMAILIŲ BAMBUKINIŲ SKRYBĖLIŲ ŠALĮ

Apie Vietnamą buvom girdėję dvejopų nuomonių. Vieni, po kelionės į šią, kadaise karo nuniokotą šalį, gyrė niekada nemiegantį, amžinam rūke ir sumaištyje paskendusį Hanojų ir šimtais kalkakmenio salelių pasigirti galinčią Halongo įlanką. Kiti tapė Vietnamo paveikslą gerokai niūresnėmis spalvomis.

Labiausiai atminty įstrigo vieno tarptautinėj keliautojų bendruomenėj gerai žinomo keliautojo slapyvardžiu „Indie Traveller“ pasakojimas. Tikras Indie Traveller vardas – Marekas. Nuo 2012 metų Marekas aplankė daugiau nei 50 valstybių penkiuose žemynuose. Vietnamas jam paliko karčių prisiminimų. „Tai neturėtų sulaikyti jūsų nuo keliavimo ten, bet verta žinoti ko galima tikėtis“ pataria jis. „Per mėnesį Vietname buvau apgautas žmonių, prisistačiusių organizacijos „Raudonasis kryžius“ nariais, įsivėliau į konfliktą su Taksi vairuotoju, už 5 minučių kelionę pareikalavusiu 80 USD atitikmens Vietnamo dongais, n kartų restoranuose kilo nesusipratimų dėl „netikėtai išaugusių“ kainų. Taip pat kartą beždžionė pavogė mano alaus skardinę, nors ir nevalia dėl to kaltint Vietnamo. Tai galėjo nutikti ir kitose šalyse.“ Internete radom informacijos, kad vos 5 procentai apsilankiusių Vietname, grįšta ten antrą kartą. Pasak tų pačių šaltinių, Tailande antrą kartą apsilankyti susigundo net apie 50 procentų turistų. Milžiniški skirtumai.  Nežinia kiek tame tiesos, bet skaičiai tik pakurstė smalsumą.

PIRMIEJI NUOTYKIAI VIETNAME

Vietnamo – Laoso sieną kirtom be didelių nesklandumų. Laosiečiams tvarka paprastesnė, o mums teko palūkėt, kol pareigūnai patikrino dokumentus. Laukėm drauge su porele prancūzų. Nors sėdėjom atokiai, nesunku buvo pastebėt, kaip pareigūnus sudomino mūsų pasuose įklijuotos Irano vizos. Pirštais pabaksnoję ir galvas pakraipę galiausiai dokumentus atidavė. Žinoma prieš tai uždavė porą klausimų. Merginoms klausimai teko paprastesni. Į juos galima atsakyti: taip arba ne. Kamilės klausė „Ar esat iš Lietuvos?“. Man teko papasakoti daugiau: koks mano vardas, iš kur esu ir kiek laiko ketinu būt Vietname. Paskui dokumentai dar kartą buvo patikrinti pakeliui į autobusą. Vienas iš juos tikrinusių kareivukų kažko manęs paklausė Vietnamietiškai, bet kitas tuoj pat pamojo ranka ir suburbėjo „Gali eiti“.

Vos kirtus Laoso – Vietnamo sieną, kraštovaizdis pasikeitė akimirksniu. Jei prieš tai pasišokinėdami riedėjom per nuobodžias Laoso kalvas, Vietname pasitiko galingi kalnai. Būtent kalnai ir džiunglės priminė visus iki tol matytus filmus apie Vietnamo karą, kuris beje Vietname vadinamas „Amerikos karu“. Nesunku buvo įsivaizduot virš džiunglių praskrendančius Amerikiečių sraigtasparnius, džiunglėse šmėžuojančias smailias bambukines Vietnamo karių skrybėles, vijoklių ir medžių tankmėje vykstančius įnirtingus mūšius, kuriuose niekada niekas nelaimi. Visi tokiose skerdynėse tik pralaimi.

HUJĖ – PASKUTINĖ FEODALINIO VIETNAMO SOSTINĖ

Laikotarpiu tarp 1802 ir 1945m. Hujė buvo Vietnamo sostinė, ir karališkosios šeimos gyvenamoji vieta. Būtent čia vyko vienas kruviniausių Vietnamo karo mūšių, kuriame dalyvavo Amerikos, Šiaurės Vietnamo ir Pietų vietnamo kariuomenės. Tarp kitko amerikiečiai mėgsta tą istorijos epizodą vadint ne Vietnamo karu, o Vietnamo konfliktu, nes karo Jungtinių Amerikos valstijų kongresas taip niekada ir nepaskelbė.

NARKOTIKŲ PREKEIVIAI IR VAKARIENĖ UŽ 1€

Hujė (Hue) buvo pirmasis Vietnamo miestas, kuriame apsilankėm. Porą valandų klaidžiojom, kol radom viešbutuką. Laimei bankomatą rast pavyko greičiau. Pasirodo, kol pasinaudojau bankomatu, Kamilė spėjo susipažint su vietos „verslininku“. Motociklu privažiavęs vyriškis iš pradžių pasiteiravo ar gali jai kuo nors padėt. Atsisakius, pašnibždomis pasidomėjo ar Kamilė nenorėtų „atsipalaiduot ir patraukti dūmelį“. „Turiu geros žolytės, labai kokybiška!“ tvirtino jis. Tąkart tokį epizodą praleidęs, per artimiausias dienas identiškose situacijose sudalyvavau bent septynis kartus. Kituose miestuose su narkotikų prekeiviais nesusidūrėm.

Po ilgos dienos, skrandžiai giedojo skambiai it atlikėjas Minedas savo dainoj „Tegul sudegs viskas kas dega“. Nors dar turėjom tris kelioninius dujų balionėlius, pigiau pasirodė valgyti valgykloj nei gamintis patiems. Vietnamietiškų patiekalų asortimentas platus. Nuo ryžių, kaip ir bet kur Azijoje, pabėgti sunku, bet įmanoma. Vietname su maistu yra taip: nepatinka ryžiai -valgyk vikšrus. Pastarųjų kilogramas Hue prekybos centre kainuoja apie 3,2€.

DVIEJŲ MERGAIČIŲ DRAUGYSTĖ

Klaidžiojant skersgatviais aptikom šią mergaitę. Atsidūriau sunkioj situacijoj. Atėjus laikui atsisveikint, abiems gerbiamosioms ėmė „prakaituoti akys“. Mergaitė norėjo pasilikt meškiuką, o Kamilė mergaitę… Paraginęs paskubint atsisveikinimo ceremoniją staiga tapau abiejų priešu. Gyveni žmogau ir vistiek neišmoksti – su moterimi nepakovosi, o su dviem – juo labiau.

KĄ VERTA PAMATYTI HUJĖS MIESTE?

Labiausiai keliautojų mėgstamos ir įdomiausios Hujės vietos, kurias verta pamatyti turbūt yra Hue Imperatoriškieji rūmai, Dangiškosios mergelės pagoda, Hue imperatoriškasis miestas (senamiestis), Karališkojo antikvaro muziejus ir Minh Mang imperatoriškasis kapas. Pamatyt šias vietas galit filmuke „Hujės miesto turas, Vietnamas“ (angl. Hue City tour, Vietnam).

ĮDOMŪS FAKTAI APIE VIETNAMĄ:

  • Vietname kai kurie žmonės valgo katieną ir šunieną. Kartą, mūsų kelionės į Iraną metu, vienas iranietis pasakojo, apie kelis pažįstamus vietnamiečius darbininkus, kurie išmoko maistui pasigaut valkataujančius šunis. Žiurkės mėsa jiems taip pat nesukelia šleikštulio. Sunku patikėt, bet pasak Wikipedijos, 2014m. buvo paskaičiuota, kad pasaulyje buvo maistui paskersti apie 25mln. šunų. Daugiausiai geriausių žmogaus draugų „suvartojama“ Pietryčių Azijoj ir Afrikoj.
  • Vietname nesunku tapt milijonierium. Už 1€ šiuo metu gali gaut apie 26.60 VND (Vietnamo dongų). Pigiausias alus, kokį ragavom Vietname kainavo 5.000 VND arba 0.19€ už bokalą. Parduotuvėje skardinėse parduodamas alus kainuoja maždaug 9.000 VND. „Žvaigždžių karus“ primenantys pavadinimai „Zorok“ ir „Huda“ sugundė atlikti atlikt degustaciją. Į klausimą „ar skanus?“ atsakyti galėtume – „nėra to dusto blogo ko (buvę) studentai neišgertų“.

DAR DAUGIAU ĮDOMIŲ FAKTŲ APIE VIETNAMĄ:

  • Vietnamas yra didžiausias anakardžių riešutų eksportuotojas pasaulyje. Būdami lukšte, anakardžių riešutai yra apsupti nuodingos dervos, kuri gali nudeginti odą. Fabrikuose dirbantiems darbuotojams ne visada parūpinamos pirštinės. Dėl to jie kartais patiria rimtų sveikatos sutrikimų. Daug žmonių pasaulyje mano, kad dėl šios priežasties, valgyti anakardžių riešutus yra neetiška.
  • Vietname Naujieji metai kasmet švenčiami vis kitą dieną, bet visada sausį arba vasarį.
  • Vietnamas garsėja įdomiais gėrimais. Teko girdėti apie gyvačių arba skorpionų vyną? Negyva gyvatė arba skorpionas įmetami į butelį ir užpilami ryžių vynu. Etanolis nukenksmina nuodingų gyvačių nuodus. Taip jie tampa nekenksmingi sveikatai. Na bent jau taip sakoma…

SEKITE TAUTVYDĄ

KATEGORIJOS

SEKITE MUS

Share This

Dalintis

Dalintis straipsniu su draugais