• Luang Prabang – Laoso kultūros centras


  Kelionė į Laosą

  Kelionės pradžioje vykti į Laosą neplanavome, bet drąsiai galime teigti – tai viena mėgstamiausių mūsų lankytų šalių. Pirmoji stotelė – Luang Prabang. Pasirinkom Luang Prabangą dėl vienintelės priežasties – lėktuvo bilietas kainavo vos 25 eurus.

  Prieš skrydį iš Kuala Lumpuro į Luang Prabangą jokių „namų darbų“ neatlikom ir iš anksto ką veiksim Laose neplanavom. Nežinia tik kurstė kelioninį jaudulį, kuris ir taip liejosi per kraštus. Žinojom tik tiek, kad stengsimės praleisti kuo daugiau laiko gamtos apsuptyje.

  Luang Prabang

  Luang Prabangas – neretai vadinamas Laoso kultūros sostine. 1995m. šis Laoso šiaurėje esantis miestas buvo įtrauktas į UNESCO (puikiai išsilaikiusio) architektūrinio, religinio ir kultūrinio paveldo sąrašą. Verčiant pažodžiui Luang Prabang reiškia „Karališkasis Budos atvaizdas“.

  Luang Prabang oro uostas

  Tarptautinis Luang Prabango oro uostas.

  Pirmas įspūdis atvykus į Laosą

  Luang Prabango oro uostas pasitiko mus su ausiai miela tyla. Be mūsų bendrakeleivių ir kelių oro uosto darbuotojų daugiau ten nebuvo nei gyvos dvasios. 30 dienų galiojančios Laoso vizos kainavo po 35 dolerius, o pats vizos išdavimo procesas tetruko penkias minutes.

  Palikę pastatą maloniai nustebom. Automobilių aikštelėje nesutikom nei vieno žmogaus, o tolumoje nesigirdėjo kai kurioms Azijos šalims būdingo nuolatinio triukšmo. Neslėpėm džiaugsmo.

  Kelionė į Laosą

  Pakeliui iš oro uosto į Luang Prabangą.

  Iš oro uosto į miestą pėdinom tris kilometrus. Dėl gaivaus ryto oro ir jaudulio atvykus į naują šalį pasivaikščiojimas buvo itin malonus. Keli sutikti žmonės plačiai šypsojosi ir spinduliavo vidine ramybe. Keli pravažiavę automobiliai buvo nauji. Visi – Toyota Hilux. Tai bene populiariausias automobilis Laose, bet tokį įsigyti gali tik pasiturinčios šeimos. Dauguma laosiečių važinėja motoroleriais ar mažos galios motociklais. Oras buvo gana vėsus ir sausas, todėl nepylė prakaitas taip kaip Malaizijoj ar Tailande.

  Nakvynės namai

  Nakvojom pirmuose pasitaikiusiuose svečių namuose. Kambarys nakčiai kainavo apie 5 dolerius, bet valymo paslaugos akivaizdžiai į kainą įskaičiuotos nebuvo. Ant sienų laimingi sau gyveno pelėsiai, o patalynės užvalkalai buvo papuošti įsisenėjusiomis kraujo dėmėmis.

  Apdulkėjęs ventiliatorius

  Ventiliatorius svečių namų kambaryje. Įjungti nerizikavom.

  Luang Prabango senamiestis

  Vakarop išsiruošėm į kitos nakvynės vietos paieškas. Kuo labiau artėjom prie centro tuo daugiau sutikom turistų. Prie Mekongo upės įsikūrusiame senamiestyje puikiai derėjo Budistų šventyklos ir prieš šimtmetį prancūzų statyti pastatai, menantys tuos laikus, kai Laosas buvo Prancūzijos kolonijinės imperijos protektoratas.

  Budistų šventykla Laose

  Budistų šventykla Luang Prabango centre.

  Vakarienei už centus nusipirkom du kilogramus bananų ir didelį ananasą. Kadangi higieniškos maitinimo įstaigos mažomis kainomis nepasižymėjo, o pigesnės kėlė realią grėsmę „apatiniams vožtuvams“, didžiąją raciono dalį kol buvom Luang Prabange sudarė sumuštiniai su vištiena po 5ooo Laoso kipų (0.57 Eur.) ir blynai su bananais.

  Vaisių turgus

  Viena iš daugelio vaisių turgaviečių Luang Prabange. Beveik viskas išskyrus bananus ir ananasus brangiau nei Lietuvoje.

  Sumuštinis su vištiena ir blynai su bananais

  Kol buvom Luang Prabange sumuštiniai su vištiena ir blynai su vaisiais sudarė didžiąją mūsų raciono dalį. Prekybos centrai Laose miniatiūriniai, o kainos juose kosminės, nes viskas importuojama iš kitų šalių.

  Night market

  Kepti viščiukai Luang Prabango naktiniame turguje

  Naktinis turgus. Laosas

  Turistų mėgstama prekyvietė.

  Lankytinos vietos Luang Prabange

  Dažniausiai turistų gausiai lankomų vietų privengiam. Iš dalies todėl, kad už įėjimą reikia mokėti (kaip liaudies išmintis byloja „kam mokėti, kai gali nemokėti“), iš dalies todėl, kad mažai ten būna likę autentikos. Laose nuo turistų nepabėgsi. Turizmas ten puikiai išvystytas, todėl padarėm išimtį ir lankėmės net ir mokamose vietose.

  Budistų šventyklos

  Luang Prabang garsėja budistų šventyklomis ir ne vienu šimtu vienuolių. Už įėjimą į šventyklą mokėti reikia po vieną ar du eurus. Kaip paskui išsiaiškinom, anksti ryte bilieto pirkti neprivalu. Kiekvienoje šventykloje gyvena, medituoja, mokosi ir kitomis veiklomis užsiima vienuoliai. Kai kurie iš jų jau sulaukę garbaus amžiaus, o kiti dar vos už kibirą didesni berniukai. Nors stebėti vienuolių rutiną ir įdomu, kai kurie turistai pamiršta elementarias mandabumo taisykles ir „pyškina“ fotoaparatais vienuoliams prieš pat nosį neatsiklausę.

  Phou Si kalnas (Mount Phousi)

  Phou Si kalnas yra viena populiariausių lankytinų vietų Luang Prabange. Norintiems įkopti į viršūnę tenka įveikti 400 laiptelių. Pasiekus pusiaukelę tenka susimokėti beveik tris eurus.

  Phou Si kalno papėdėje galima įsigyti narvelį su dviem jame uždarytais paukščiukais. Turistai perka juos, kad galėtų įkopę į kalno viršūnę paleisti, bet kuo daugiau jų nuperkama, tuo daugiau ir vėl sugaunama. Mums tai pasirodė gana žiauru.

  Nam Khan bambukų tiltas (Nam Khan bamboo bridge)

  Nam Khan upė, tai garsiosios Mekongo upės atšaka. Kasmet lietingojo sezono metu Nam Khan tiltas visiškai užliejamas, o prasidėjus sausąjam sezonui turi būti atstatytas. Pasivaikščiojimas bambukiniu tiltu mokamas. Kaina – 5 tūkst. Laoso kipų (0.70 eur.). Surinkti pinigai tenka kasmet tiltą atstatančiai šeimai.

  Aukojimo vienuoliams ceremonija

  Apie „Alms giving“ ceremoniją girdėjom daug legendų, tačiau tiesa tokia, kad šios, kadaise buvusios grynai religinės apeigos, šiuo metu didžiąja dalimi yra tik pasirodymas skirtas turistams pritraukti. Teko girdėti, kad vienuoliams panorėjus šios kasdienės tradicijos atsisakyti, Laoso valdžia jiems neleido. Vienuoliams buvo pasakyta, kad tokiu atveju paprasti vyrai būtų apkarpti trumpai, aprengti vienuolių rūbais ir tęstų šį kasdienį šou.

  Turistai noriai dalyvauja aukojimo vienuoliams procese. Vietiniams prekeiviams tai puiki proga pasipelnyti. Dažniausiai aukojami vaisiai ir saldumynai. Kartais paprasčiausi ryžai ar pinigai. Visa tai dedama į tą patį vienuolio puodą.

  Niekaip nesupratom, kur vienuoliai deda tuos šimtus kilogramų gaunamų saldainių. Nuo tiek cukraus galima ir sveikatą susigadinti. 😀

  Tolesni kelionės planai

  Porą dienų praleidę Luang Prabange tęsėm kelionę į Laoso pietus. Sekanti stotelė – audringais vakarėliais pagarsėjęs, kalnų ir upių apsuptyje įsikūręs Vang Viengas. Vang Vienge apsistojom kelioms dienoms, per kurias sutikom keletą įdomių žmonių. Vienas iš jų – prancūzas cirko akrobatas, prieš dvi savaites iki mūsų susitikimo nusprendęs, kad keliaus visą likusį gyvenimą. Apie tai kitą kartą… 🙂

  Sekite mūsų kelionę InvisusMundi Facebook puslapyje http://facebook.com/invisusmundi ,bei Youtube kanale http://youtube.com/invisusmundi.

  19-laoso-gamta

  Luang Prabang priemiestis.

  25-tautvydas-slevas-prie-mekongo-upes

  Vakaro laimikis – du kilogramai bananų už vieną eurą. Mekongo upės pakrantė.

  28-kelione-is-luang-prabang-i-vang-vieng

  Kelyje į Vang Viengą.

  Komentarai
  Post Tagged with , ,
Comments are closed.