LUANG PRABANGAS – LAOSO KULTŪROS SOSTINĖ

Luang Prabangas neretai vadinamas Laoso kultūros sostine. 1995m. šis Laoso šiaurėje esantis miestas buvo įtrauktas į UNESCO puikiai išsilaikiusio architektūrinio, religinio ir kultūrinio paveldo sąrašą. Verčiant pažodžiui, Luang Prabang reiškia „Karališkasis Budos atvaizdas“. Kadaise Luang Prabangas buvo Lan Xango karalystės sostinė, kol karalius Fotisaratas perkėlė sostinę į Vientianą.

PIRMAS ĮSPŪDIS ATVYKUS Į LAOSĄ

Luang Prabango oro uostas pasitiko su ausiai miela tyla. Be mūsų bendrakeleivių ir kelių oro uosto darbuotojų daugiau nebuvo nei gyvos dvasios. 30 dienų galiojančios Laoso vizos kainavo po 35 dolerius, o pats vizos išdavimo procesas truko penkias minutes. Palikę pastatą irgi nustebom. Automobilių aikštelėj nesutikom nei vieno žmogaus, o tolumoj nesigirdėjo kai kurioms Azijos šalims būdingo nuolatinio triukšmo. 

Kaip jau žinot, kelionės pradžioj į Laosą vykti neketinom.  Dabar, praėjus keletai mėnesių, drąsiai galim teigt, kad tai viena mėgstamiausių aplankytų šalių. Dirbdama Kvala Lumpūre Kamilė susipažino su viena keliautoja, grįžusia iš Laoso. Moteris patarė vykt tiesiai į Luang Prabangą, o ne į sostinę Vientianą. Bilietai iš Kvala Lumpūro kainavo po 25 eurus. Prieš skrydį namų darbų neatlikom ir iš anksto ką veiksim Laose neplanavom. Nežinia tik dar labiau kurstė kelioninį jaudulį. Ketinom kuo daugiau praleist gamtos apsupty. Kaip jau žinot penkias savaites praleidau Australijoj. Kamilė tuo metu dirbo Kvala Lumpūre. Pagaliau vėl buvom kartu.

Iš oro uosto į miestą pėdinom tris kilometrus. Kas gali būti maloniau už pasivaikščiojimą kvėpuojant gaiviu ryto oru ir visą kūną ir sielą užvaldantį kelionės jaudulį. Keli sutikti žmonės plačiai šypsojosi ir spinduliavo vidine ramybe. Dauguma laosiečių važinėja motoroleriais ar mažos galios motociklais, bet pro šalį skriejo ir vienas kitas naujutėlaitis Toyota Hilux. Tokius įsigyt gali tik pasiturinčios šeimos. Ankstaus ryto oras gana vėsus ir sausas. Nepylė prakaitas taip kaip Malaizijoj ar Tailande.

VANNAPHONE SVEČIŲ NAMAI. KĄ GAUNI UŽ 5$?

Apsistojom pirmuos pasitaikiusiuos svečių namuos pavadinimu „Vannaphone Guest House“. Kambarys nakčiai kainavo 5 dolerius. Valymo paslaugos akivaizdžiai į kainą įskaičiuotos nebuvo. Ant sienų patenkinti sau gyveno pelėsiai, o patalynės užvalkalai puošėsi įsisenėjusiom kraujo dėmėm.

LUANG PRABANGO SENAMIESTIS

Vakarop išsiruošėm į kitos nakvynės vietos paieškas. Kuo labiau artėjom prie centro, tuo daugiau sutikom turistų. Prie Mekongo upės įsikūrusiam senamiesty puikiai derėjo Budistų šventyklos ir prieš šimtmetį prancūzų statyti pastatai, menantys tuos laikus, kai Laosas dar buvo Prancūzijos kolonijinės imperijos protektoratas. Teko girdėt, kad viso Luang Prabange yra net 37 budistų šventyklos. Kaip mieste turinčiam vos 100tūkst. gyventojų – gana nemažai.

Vakarienei už centus nusipirkom du kilogramus bananų ir didelį ananasą. Higieniškos Luang Prabango užkandinės pigumu nepasižymi, o pigesnės kėlia realią grėsmę „apatiniams vožtuvams“. Židžiąją mūsų raciono dalį tas kelias dienas sudarė sumuštiniai su vištiena po 5ooo Laoso kipų ir blynai su bananais. 5000 kipų = 0.57eur.

LANKYTINOS LUANG PRABANGO VIETOS

Trumpai papasakosim, ką galima pamatyti Luang Prabange. Žinoma tų vietų yra kurkas daugiau. Kaip jau minėjom, mieste yra daugiau nei trisdešimt šventyklų, naktinis Luang Prabango turgus. Mums patiko Phou Si kalnas. Jei netingit keltis 5 ryto, aukojimo vienuoliams ceremonija taip pat įdomi, tik nežinia, kiek joje išlikę autentikos.

BUDISTŲ ŠVENTYKLOS

 Luang Prabangas garsėja ne tik budistų šventyklom, bet ir šimtais jose gyvenančių vienuolių. Už įėjimą į šventyklą mokėti reikia po vieną ar du eurus. Laip sako lietuvių liaudies išmintis – kam mokėt, kai gali nemokėt. Kaip paskui išsiaiškinom, anksti ryte bilieto pirkti nereikia. Kiekvienoj šventykloje gyvena, medituoja, mokosi ir kitomis veiklomis užsiima įvairaus amžiaus vienuoliai. Kai kurie iš jų sulaukę garbaus amžiaus, o kiti dar vos už kibirą didesni. Nors stebėt vienuolių rutiną ir įdomu, įkyrūs svečiai kartais pamiršta elementarias mandabumo taisykles ir „pyškina“ blykstėmis vargšams prieš pat akis.

PHOU SI KALNAS

Phou Si kalnas yra viena populiariausių lankytinų vietų visame Luang Prabange. Norintiems įkopti į viršūnę tenka įveikt 400 laiptelių. Pasiekus pusiaukelę tenka susimokėti beveik tris eurus. Phou Si kalno papėdėj galima įsigyti narvelį su dviem paukščiukais. Turistai perka, kad galėtų įkopę į kalno viršūnę paleist, bet kuo daugiau jų nuperka, tuo daugiau ir vėl sugaunama. Gana žiauru.

NAM KHAN BAMBUKŲ TILTAS

Nam Khan upė yra garsiosios Mekongo upės atšaka. Kasmet, lietingojo sezono metu, Nam Khan tiltas visiškai užliejamas, o prasidėjus sausąjam sezonui turi būti atstatytas. Pasivaikščiojimas bambukiniu tiltu mokamas. Kaina – 5 tūkst. Laoso kipų (0.70 eur.). Surinkti pinigai tenka kasmet tiltą atstatančiai šeimai.

AUKOJIMO VIENUOLIAMS CEREMONIJA

Apie aukojimo vienuoliams ceremoniją (angl. alms giving ceremony) girdėjom daug legendų. Pasižiūrėt atėjom prie senamiesčio turgavietės, 5 valandą ryto. Tiesa tokia, kad šios, kadaise buvusios grynai religinės apeigos, šiuo metu didžiąja dalimi yra tik pasirodymas skirtas turistams. Teko girdėt, kad vienuoliams panorėjus šios kasdienės tradicijos atsisakyti, Laoso valdžia neleido. Vienuoliams buvo pasakyta, kad tokiu atveju paprasti vyrai būtų apkarpti trumpai, aprengti vienuolių rūbais ir tęstų kasdienį šou. Turistai noriai dalyvauja, o vietiniams prekeiviams tai puiki proga pasipelnyt. Dažniausiai aukojami vaisiai ir saldumynai. Kartais paprasčiausi ryžai ar pinigai. Visa tai dedama į tą patį vienuolio puodą. Nuo tiek saldumynų vargšams gali ir dantukai išbyrėt.

Į AUDRINGAIS VAKARĖLIAIS PAGARSĖJUSĮ VANG VIENGĄ

Po poros dienų Luang Prabange, tęsėm kelionę į Laoso pietus. Sekanti stotelė – audringais vakarėliais pagarsėjęs, kalnų ir upių apsuptyje įsikūręs Vang Viengas. Vang Vienge apsistojom kelioms dienoms, per kurias sutikom keletą įdomių žmonių. Vienas iš jų – prancūzas cirko akrobatas, prieš dvi savaites iki mūsų susitikimo nusprendęs, kad keliaus visą likusį gyvenimą. Apie tai papasakosim kitą kartą.

ĮDOMŪS FAKTAI APIE LAOSĄ:

  • Laosas yra stipriausiai kada nors bombarduota šalis pasaulyje. Vietnamo karo metu Jungtinės Amerikos Valstijos numetė ant Laoso apie 2mln. tonų bombų. 30% iš jų taip niekada ir nesprogo.
  • Laosas yra viena iš penkių pasaulyje likusių komunistinių valstybių. Kitos – Šiaurės Korėja, Kuba, Kinija ir Vietnamas. Pilnas laoso pavadinimas – Laoso liaudies demokratinė respublika.
  • Prieš kelis šimtus metų Laosas buvo vadinamas „Lan Xan“. Išvertus į lietuvių kalbą, tai reiškia „Milijono dramblių žemė“. Labai apmaudu, bet šiuo metu jų skaičius siekia vos 1000.

Kaip užsikrėtėm niežais atokiam Laoso kaime?

KELIONĖ Į TAD LO KAIMĄ Į Tad Lo atvykom iš anksto neplanavę. Praėjusį kartą pasakojom apie nuotykius vietoj, vadinamoj "4000 salų". Grįžę į Paksę ir nuėję į Vietnamo ambasadą sužinojom, kad mūsų naujos Vietnamo vizos ims galiot tik po šešių dienų. Atsitiktinai...

Nuotykiai Laose – kelionė į „4 tūkstančius salų“

"4 TŪKSTANČIAI SALŲ" Si Phan Don arba tiesiog 4 tūkstančiai salų - grupė salų Laoso pietuose, prie pat Laoso-Kambodžos sienos Mekongo upėj. Sunku pasakyt ar salų ten tikrai keturi tūkstančiai, bet tikrai daug. Atvykom sausuoju metų laiku. Lietinguoju mažosios salos...

Laosas – labiausiai kada nors subombarduota šalis pasaulyje

VIENTIANE, ŠTAI IR MES Vientianas - Laoso sostinė ir didžiausias šalies miestas, turintis 200 tūkst. gyventojų. Ilgai apsistot Vientiane neketinom - daugiausiai trims dienoms. Planus sujaukė gendanti elektronika. Aplankėm Budos parką, susipažinom su vietos...

SEKITE TAUTVYDĄ

KATEGORIJOS

SEKITE MUS

Share This

Dalintis

Dalintis straipsniu su draugais