• Katmandu – Nepalo sostinė. Kelionė autobusu iš Katmandu į Pokhara

  Kelionė lėktuvu į Katmandu

  Katmandu – Nepalo sostinė ir didžiausias šalies miestas. Netik didžiausias, bet ir labiausiai užterštas. Lietuvių kalboje dažnai vartojamas kitas Katmandu (Kathmandu) vardas – Kačmandu. Nežinia, kas tokį pavadinimą naudoti pasiūlė pirmas, bet taip vadinti šį miestą liežuvis neapsiverčia. Tai taip pat neįprasta, kaip pagal kalbininkų rekomendacijas troleibusą vadinti vielabraukiu.

  Teherano į Katmandu su persėdimu Šardžoje (JAE) skridom lėktuvu. Prieš kelis mėnesius planavome visą šį kelią įveikti sausuma, bet po ilgų svarstymų su didele širdgėla planus pakeitėm dėl riboto kelionės biudžeto ir laiko trūkumo. Iki žiemos šalčių privalėjom pasiekti šiltesnius kraštus, nes užklupus žiemai būtų tekę įsigyti tam tikros nepigios įrangos. Kita priežastis – į tokias šalis kaip Turkmėnija vizą gauti nelengva ir ganėtinai brangu, o gavus tranzitinę vizą būtų tekę keliauti nesidairant į šalis, menkai tesusipažįstant su šalimi.

  Nepalo vizos lietuviams

  Išsilaipinę Katmandu Tribuvano oro uoste turėjom sutvarkyti formalumus vizoms gauti. Tokie tie formalumai – užpildėme anketą ir sumokėjom po 40 dolerių už 30 dienų vizas ir už dvidešimties minučių džiaugėmės prie oro uosto vartų mums kelią pastojusiomis beždžionėlėms.

  Nepalo sostinė

  Jei paskutinėmis dienomis Teherane oras vertė apsirengti papildomą sluoksnį, tai Nepalas pasitiko su karščio banga. Jau kurį laiką planavom, kad atvykę į Nepalą skirsim šiektiek laiko poilsiui, savo nuotykių aprašymui ir kitai veiklai, todėl Katmandu apsistojom svečių namuose.

  Tuktukai Nepalo sostinėje Katmandu

  Tuktukai -didžiuosiuose Nepalo miestuose itin populiarūs, o ir važiavimo Tuktuku kaina mažesnė nei taksi automobiliu.

  5 kilometrai pėsčiomis nuo Katmandu oro uosto iki viešbutuko gerokai prailgo. Lyg perkūnas iš giedro dangaus užklupo netik kaikurių sutiktų žmonių vargas, bet ir neblėstančios jų šypsenos. Vietiniai kuklaus ūgio žmogeliai juokėsi stebėdami du baltuosius žaibolaidžius bandančius išvengti palei žemę maskatuojančių elektros laidų.

  Elektros laidai Nepale

  Taip atrodo dar gana tvarkingi elektros laidai Nepalo sostinėje. Elektra Nepale dingsta kelis kartus per dieną. Sunku įsivaizduoti, kaip vietiniai specialistai tokioje maišalynėje randa problemą.

  Nepalas mums asocijuojasi su ryškiaspalviais moterų rūbais, kas kelis šimtus metrų pastatytomis šventyklomis ir tūkstančiais mažyčių parduotuvėlių. Toks jausmas, kad kiekviena šeima kažką parduoda.

  Tradiciniai Nepalietiški rūbai

  Tradiciniais Nepalietiškais rūbais pasidabinusi moteris vienoje iš Katmandu gatvių

  Didelių prekybos centrų Katmandu vos vienas kitas, o maistas juose brangus. Priežastis ta, kad beveik visos prekės importuotos iš užsienio. Labiausiai nustebino obuolių kainos. Keturių nedidelių obuokių pakuotė gali kainuoti net 4 eurus ar dar daugiau.

  Nepalas vienintelė mūsų aplankyta šalis, kur bananai kainuoja mažiau už obuolius. Bananų kainos didžiuosiuose miestuose svyruoja nuo 0.6 euro iki 1,2 euro už dvylika bananų (dažniausiai 0.65-0.75).  Vietiniai tokiomis kainomis nepatenkinti. Viešbutuko administratorius užsiminė, kad jo gimtinėje vienas bananas kainuoja penkis eurocentus.

  Maistas Katmandu

  Pigiausiose kavinėse dažniausiai lankosi vietiniai, o brangesnėse – turistai. Dažniausiai atvykėliai pasiryžę mokėti daugiau ne už prabangą, o už higieną. Iš gatvės prekeivių pirkti užkandžių išvis nesiryžom.

  Kathmandu maisto atliekos gatvėje

  Maisto atliekos metamos tiesiog ant žemės. Kartais jos paliekamos krūvelėmis „suėsti šunims“, kurie būdami leisgyviai grupėmis po dešimt mieliau guli pavėsyje nei ėda surūgusias atliekas.

  Tokie užkandžiai, kaip kukurūžai ar ryžiai parduodami „indeliuose“ susuktuose iš senų laikraščių, panaudotų dokumentų, o šaukštelį atstoja kartono skiautė. Tenpat pardavinėjami spraginti kukurūzai, tenpat pešamos vištos, plunksnos metamos tiesiog po kojomis į balą, vištiena pardavinėjama ant medinių prekystalių karštą vasaros dieną, tenpat kažkas miega, žaidžia vaikai.

  Kelionė į Nepalą. Budos statulėlės Katmandu

  Nepaliečiai geri žmonės. Yra tekę girdėti tokių atsiliepimų, kad jiesavo gerumu „gali paliesti tavo sielą“ ir visiškai su tuo sutinkame. Iš dalies taip yra dėl gražios jų religijos. Deje nuolatinės aukos paliekamos prie šių statulėlių skleidžia „mirties kvapą“.

  Paeini šimtą metrų ir vaizdas kitoks – šešlių ar septynių aukštų prekybos centras su pasiturinčiais vietiniais klientais ir atvykėliais iš kitų šalių.

  Keliautojas iš Šri Lankos

  Kartą viešbučio kieme pasitaikė proga susipažinti su kolega keliautoju iš Šri Lankos. Iki tol maniau, kad tokį anglų kalbos akcentą turi tik indijos žmonės. Vyrukas dėstė man „Why did you leave Soviet Union? Soviet Union was good for you. Soviet Union give money. We are in Soviet Union now. They give us a lot of money“. (Kodėl palikot Sovietų sąjungą? Sovietų sąjunga buvo jums naudinga. Sovietų sąjunga duoda pinigų. Mes priklausom Sovietų sąjungai. Jie duoda mums daug pinigų).  Pasirodo sovietų sąjunga tebeegzistuoja…

  Kolega taip pat negalėjo atsistebėti ką mes veikiam Nepale. Juk Šri Lankoje geriau. Anot jo, ten būtume radę žymiai prabangesnius viešbučius, geresnių suvenyrų. Žinoma  nuliūdom, nes tik ir teieškom prabangos ir suvenyrų…

  Kaip autobusu nuvykti iš Katmandu į Pokharą?

  Katmandu – Pokhara. Skrydis lėktuvu

  Norint nuvykti iš Katmandu į Pokharą (antrą pagal dydį, patį brangiausią ir keliautojų dievinamą miestą) yra keli būdai. Pirmas būdas – skristi lėktuvu. Šis variantas pats greičiausias ir patogiausias, bet brangus.

  Nepalo turistiniai autobusai

  Pigiau keliauti turistiniu autobusu. Tokių autobusų bilietus užsisakyti reikia iš anksto internetu ar kelionių agentūrose. Visi turistiniai autobusai iš Katmandu į Pokharą išvyksta apie 7 valandą ryto iš tam tikrų turistinių autobusų stočių, dažniausiai esančių kažkur netoli turistų labiausiai mėgstamo Thamel rajono. Šis būdas pigesnis už skrydį lėktuvu ir yra gana saugus, nes tokių autobusų vairuotojai būna profesionalai. Beveik visi turistiniai autobusai  Nepale turi oro kondicionierius, patogias sėdynes, o kai kurie net bevielį internetą (WiFi). Vieno bilieto kaina iš Katmandu į Pokhara svyruoja nuo 7 iki 25 eurų. Pasitaiko ir tokių situacijų, kai agentūros parduoda daugiau bilietų nei yra vietų.

  Nors atstumas nuo Katmandu iki Pokharos vos 200km., kelionė autobusu gali trukti 8 valandas ir ilgiau. Taip yra  todėl, kad keliai Nepale itin blogos kokybės, siauruose kalnų keliukuose susidaro spūstys. 35 km/h greitis Nepale laikomas gana dideliu.

  Kelionė Nepale vietiniu autobusu

  Pats pigiausias ir pavojingiausias būdas nuvykti iš Katmandu į Pokhara – vietiniu autobusu ar mikroautobusu (local bus). Tiek autobusu tiek mikroautobusu kelionė truks ilgai. Autobusu keliauti truputį saugiau, bet mikroautobusu greičiau.

  Kelionė Kathmandu - Pokhara autobusu

  „Vietinis“ Katmandu autobusas, kuriuo retai važiuoja turistai.

  Vietiniai autobusai iš Katmandu į Pokhara važiuoja nuolat iš kelių vietų. Numatytų išvykimo valandų nėra. Dažniausiai laukiama kol prisipildys pilnas autobusas , o šiam pajudėjus atvažiuoja kitas. Galite nusiteikti jog teks sėdėti dviese ant vienos sėdynės, o prie kojų gules ožka ar stoves vištų narvas. Amortizatoriai vietiniams autobusams taip pat senokai užmirštas dalykas, o apie kondicionierius galima tik pasvajoti. Jei visa tai jūsų negąsdina garantuojame, kad patirsite daug gerų nuotykių, susipažinsite su draugiškais Nepalo žmonėmis. To turbūt nepatirsit važiuodami turistiniu autobusu.

  Nepalo žmonės kelionėje aplink pasaulį. InvisusMundi.lt kelionių blogas.

  Vos autobusiuko vairuotojas sustojo pailsėti, vietiniai gyventojai panoro pasifotografuoti kartus su atvykėliais.

  Kelionės vietiniu autobusu iš Katmandu į Pokhara kaina gali svyruoti nuo 3 iki 6 eurų. Mes mokėjome po 500 rupijų, o tai tos dienos kursu buvo apie 4,3 euro už 8 valandas trukusią kelionę. Važiavome mikroautobusiuku, kuris stojo vėl ir vėl paimti naujų keleivių. Galiausiai 12 ar 13 vietų autobusiuku važiavo apie 25 žmonės. Visuose autobusuose darbuojasi du žmonės – vairuotojas ir padėjėjas surenkantis pinigus, užkeliantis bagažą ant stogo ir panašiai.

  kelias Katmandu - Pokhara

  Nepalo gamta kelyje Katmandu – Pokhara

  Važiavimo vietiniu autobusu ypatumai

  Jei kelionės metu jūsų vaikas užsimano į tualetą – ne bėda. Autobuso darbuotojas atidarys autobuso duris ir padės vaikui atlikti gamtinius reikalus neišlipus iš transporto priemonės. Tuo metu keleiviai užsidaro visus langus, kad netyčia negautų kokio gurkšnio.

  Skaudėjo širdį matant kaip tiek maži vaikai, tiek jų tėvai visas atliekas mėtė pro langus.  Nepaliečiai išgėrė vandenį – butelį meta ant žemės. Teisinasi dažniausiai tuo, kad „Nepale nėra šiukšlių surinkimo sistemos“. Turbūt reiktų suprasti, kad nėra kitos išeities.

  Pokhara – gražiausias ir brangiausias Nepalo miestas

  Pokhara gerokai skiriasi nuo Katmandu. Ne veltui gyventi Pokharoje brangiausia visame Nepale. Kitą kartą papasakosiu, kaip pavyko išsinuomoti kambarį už 3,5 euro per dieną pačiame gražiausiame Pokharos Lakeside rajone, apie kelionę dviračiais po Pokharos apylinkes ir kaip ieškojom vietos savanoriauti Nepale…

  Pokhara Lakeside rajonas šalia Phewa ežero

  Turistų dievinamas Lakeside rajonas Pokharoje. Phewa ežeras

   

  Komentarai
Comments are closed.