NEPALAS – ŠALIS HIMALAJŲ PAPĖDĖJE

Nepalas – dar žinomas, kaip Nepalo Federacinė Demokratinė respublika. Ši Himalajų kalnyno papėdėje įsikūrusi šalis ribojasi su Indija ir Kinija (Tibetu). Autostopu keliaujant per Rumuniją, vienas sutiktas žmogus patarė mums „Būtinai aplankykit Nepalą. Tos šalies žmonės tokie geri, kad gali paliesti tavo sielą„.

Katmandu – Nepalo sostinė

Nepalo sostinė Katmandu kartu yra ir didžiausias šalies miestas. Ne tik didžiausias, bet ir labiausiai užterštas. Lietuvių kalboje dažnai vartojamas kitas Katmandu (Kathmandu) vardas – Kačmandu. Nežinia, kas tokį pavadinimą naudoti pasiūlė pirmas, bet vadinti šį miestą Kačmandu liežuvis neapsiverčia. Taip pat neįprasta, kaip pagal kalbininkų rekomendacijas troleibusą vadinti vielabraukiu.

ĮDOMŪS FAKTAI APIE KATMANDU IR NEPALĄ:

 • Katmandu – Nepalo sostinė ir didžiausias šalies miestas, turintis 1 milijoną gyventojų. Gyventojų tankumas mieste – net 20,288.88žm./km2. Gyventojų tankumas Vilniuje tėra 1 432 žm./km².
 • Katmandu garsėja tuo, kad priklauso saujelei sostinių su neįtikėtinai lėtu internetu. Iš dalies kalta miesto geografinė padėtis. Kalnų apsuptas miestas įsikūręs 1400 m. virš jūros lygio.
 • Kitaip nei Kinija ir Indija – Nepalas niekada nebuvo nukariautas. Šios šalies niekada nevaldė svetimtaučiai.
 • Nepaliečiai sveikinasi sudėję delnus it maldai sakydami „Namaste„. Šis žodis reiškia „Aš sveikinu Dievą tavyje“.

Kodėl į Nepalą atvykom ne sausuma?

Imamo Chomeinio Teherano tarptautinio oro uosto į Katmandu, su persėdimu Šardžoje, skridom lėktuvu. Prieš kelis mėnesius planavom visą kelią, nuo Irano iki Nepalo, įveikt sausuma. Po ilgų svarstymų su didele širdgėla planus pakeitėm dėl riboto kelionės biudžeto ir laiko trūkumo. Iki žiemos šalčių privalėjom pasiek šiltus kraštus. Užklupus žiemai reikalinga speciali įranga, rūbai. Kita priežastis – į tokias šalis kaip Turkmėnija vizą gauti nelengva ir gana brangu. Galų gale gavus tranzitinę vizą, būtų tekę šalį kirst paskubom per kelias dienas.

Nepalo vizos lietuviams

Išsilaipinę Katmandu Tribuvano oro uoste turėjom sutvarkyti formalumus vizoms gauti. Tokie tie formalumai – užpildėm anketą ir sumokėjom po 40 dolerių už 30 dienų vizas. Po dvidešimties minučių jau džiaugėmės prie oro uosto vartų mus pasitikusiomis beždžionėmis.

PIRMI ŽINGSNIAI KATMANDU

Jei žvarbus Teherano oras vertė apsirengt papildomą sluoksnį, tai Katmandu pasitiko karščio banga. Jau kurį laiką planavom, kad atvykę į Nepalą skirsim šiektiek laiko poilsiui, savo nuotykių aprašymui ir kitai veiklai, todėl Katmandu apsistojom svečių namuose. Nors Tuktuku važiuot nebrangu – 5 kilometrus ėjom pėsti.

Tie 5 kilometrai nuo Katmandu oro uosto iki viešbutuko gerokai prailgo. Apstulbom nuo neįtikėtino skurdo ir nuoširdžių šypsenų kontrasto. Vietiniai kuklaus ūgio žmogeliukai juokėsi, stebėdami du baltuosius žaibolaidžius, bandančius išvengt palei žemę maskatuojančių elektros laidų. Ne veltui elektra Nepale dingsta kas kelias valandas. Įdomu, kaip vietiniai meistrai tokioj painiavoj randa problemą.

Kaip išgyvent Nepale už dolerį per dieną

Nepalas – viena skurdžiausių šalių visame pasaulyje. Tiesa, situacija sparčiai keičiasi. Kiek teko girdėt, 2011 metais atokiuose kaimeliuose būdavo vos vienas kitas mobilusis telefonas. Dabar net ir močiutės turi išmaniuosius. Deja, daug žmonių vis dar gyvena žemiau skurdo ribos. Prieš keletą mėnesių, internete radau filmuką apie du vakariečius, nusprendusius savu kailiu patirti ką reiškia gyventi taip, kaip gyvena didelė Nepalo gyventojų dalis. Savo filmuke jie teigia, kad vidutinis atlyginimas Nepale yra 2 doleriai per dieną, bet net 30proc. populiacijos gyvena per dieną išleisdami mažiau nei 50 centų. Kviečiu pažiūrėti filmuką , kuriame jie parodo, kiek pastangų reikia torint išgyventi išleidžiant vos 1 dolerį per dieną. Ar pažiūrėję vis dar sakysit, kad Lietuvoj sunku gyventi?

Maistas Katmandu. Svarbiau kaina ar higiena?

Pigiausiose kavinėse dažniausiai lankosi vietiniai, o brangesnėse – turistai. Dažniausiai atvykėliai pasiryžę mokėt daugiau ne už prabangą, o už higieną. Iš gatvės prekeivių pirkti užkandžių išvis nesiryžom. Maisto atliekos metamos tiesiog ant žemės. Kartais paliekamos krūvelėmis „suėsti šunims“, kurie, būdami leisgyviai, grupėmis po dešimt mieliau guli pavėsyje.

Tokie užkandžiai, kaip kukurūžai ar ryžiai parduodami „indeliuose“ susuktuose iš senų laikraščių, panaudotų dokumentų, o šaukštelį atstoja kartono skiautė. Ten pat pardavinėjami spraginti kukurūzai, ten pat pešamos vištos, plunksnos metamos tiesiog po kojomis į balą, vištiena pardavinėjama ant medinių prekystalių karštą vasaros dieną, ten pat kažkas miega, žaidžia vaikai. Ne kartą įsitikinom, kokie geri žmonės yra Nepaliečiai. Iš dalies turbūt taip yra dėl jų religijos. Kaip bebūtų, aukos paliekamos prie statulėlių skleidžia mirties kvapą.

Keliautojas iš Šri Lankos: kodėl palikot Sovietų sąjungą?

Kartą viešbučio kieme pasitaikė proga susipažint su keliautoju iš Šri Lankos. Iki tol maniau, kad tokį anglų kalbos akcentą turi tik indijos žmonės. Vyrukas dėstė man „Why did you leave Soviet Union? Soviet Union was good for you. Soviet Union gave you money. We are in Soviet Union now. They give us a lot of money“. (Kodėl palikot Sovietų sąjungą? Sovietų sąjunga buvo jums naudinga. Sovietų sąjunga davė pinigų. Dabar mes priklausom Sovietų sąjungai. Jie duoda mums daug pinigų).  Pasirodo sovietų sąjunga tebeegzistuoja…

Kolega taip pat negalėjo atsistebėt ką mes veikiam Nepale. Juk Šri Lankoje geriau. Anot jo, ten būtume radę žymiai prabangesnius viešbučius, geresnių suvenyrų. Žinoma  nuliūdom, nes prabangos ir suvenyrų mes tik ir teieškom…

KAIP NUVYKTI IŠ KATMANDU Į POKARĄ?

Skrydis lėktuvu

Norint nuvykti iš Katmandu į Pokarą (antrą pagal dydį, patį brangiausią ir keliautojų labiausiai mėgstamą miestą) yra keli būdai. Pirmas būdas – skristi lėktuvu. Šis variantas pats greičiausias ir patogiausias, bet mums buvo per brangus.

Nepalo turistiniai autobusai

Pigiau keliauti turistiniu autobusu. Tokių autobusų bilietus užsisakyt reikia iš anksto internetu ar kelionių agentūrose. Visi turistiniai autobusai iš Katmandu į Pokharą išvyksta apie 7 valandą ryto iš tam tikrų turistinių autobusų stočių, dažniausiai esančių kažkur netoli Thamel rajono. Šis būdas pigesnis už skrydį lėktuvu ir yra gana saugus, nes tokių autobusų vairuotojai būna profesionalai. Beveik visi turistiniai autobusai  Nepale turi oro kondicionierius, patogias sėdynes, o kai kurie net bevielį internetą (WiFi). Vieno bilieto kaina iš Katmandu į Pokhara svyruoja nuo 7 iki 25 eurų. Pasitaiko ir tokių situacijų, kai agentūros parduoda daugiau bilietų nei yra vietų.

Nors atstumas nuo Katmandu iki Pokaros vos 200 kilometrų, kelionė autobusu gali trukt 8 valandas ir ilgiau. Taip yra  todėl, kad keliai Nepale itin blogos kokybės. Siauruose kalnų keliukuose susidaro spūstys. 35 km/h greitis laikomas gana dideliu.

Kelionė vietiniu autobusu

Pats pigiausias ir pavojingiausias būdas nuvykti iš Katmandu į Pokara – vietiniu autobusu ar mikroautobusu (local bus). Tiek autobusu tiek mikroautobusu kelionė trunka ilgai. Vairuotojas stoja priimti naujų keleivių, net jei atrodytų visiškai nebėra vietos. Būtent tokiu autobusiuku mes ir nusprendėm keliaut.

Numatytų išvykimo valandų nėra. Dažniausiai laukiama kol prisipildys pilnas autobusas. Šiam pajudėjus atvažiuoja kitas. Galit nusiteikt, kad teks sėdėt dviese ant vienos sėdynės, o prie kojų gules ožka ar stoves vištų narvas. Amortizatoriai taip pat senokai užmirštas dalykas, o apie kondicionierius galima tik pasvajoti. Užtai įsimintini smagūs nuotykiai ir pažintys garantuotos. To patirt turbūt nepavyks važiuojant turistams skirtu autobusu. Apie mūsų kelionę iš sostinės Katmandu į gražiausią Nepalo miestą Pokarą kviečiu žiūrėti Kamilės sukurtame filmuke.

Kelionės kaina gali svyruot nuo 3 iki 6 eurų. Mes mokėjom po 500 rupijų, o tai tos dienos kursu buvo apie 4,3 euro už 8 valandų kelionę. 12 ar 13 vietų autobusiuku važiavo apie 25 žmonės. Darbavosi du žmonės – vairuotojas ir padėjėjas surenkantis pinigus, užkeliantis bagažą ant stogo ir padedantis vaikams nusišlapinti per duris iš važiuojančio autobuso. Tuo metu keleiviai dažniausiai užsidaro visus langus, kad netyčia negautų kokio gurkšnio.

Skaudėjo širdį matant kaip maži vaikai ir jų tėvai visas atliekas mėta pro langus. Teisinasi dažniausiai tuo, kad „Nepale nėra šiukšlių surinkimo sistemos“. Turbūt reiktų suprasti, kad neturi kitos išeities.

POKARA – GRAŽIAUSIAS IR BRANGIAUSIAS NEPALO MIESTAS

Pokhara gerokai skyrėsi nuo Katmandu. Ne veltui gyventi Pokaroj brangiausia visame Nepale. Kitą kartą papasakosim, kaip pavyko išsinuomot kambarį už 3,5 euro per dieną pačiame gražiausiame Pokaros rajone prie ežero ir apie kelionę dviračiais po Pokaros apylinkes. Taip pat atskleisim paslaptį, kaip ieškojom vietos savanoriaut už maistą ir nakvynę.

ĮDOMŪS FAKTAI APIE NEPALĄ:

 • Jei pas mus dabar yra 2017m., tai Nepale – 2074m. Nepalo kalendorius „lenkia“ mūsiškį maždaug 57 metais ir 8 mėnesiais.
 • Į raudonąją nykstančių gyvūnų knygą įrašytos šios Nepale sutinkamos gyvūnų rūšys: bengalinis tigras, raudonoji panda, snieginis leopardas.
 • Vidutinė gyvenimo trukmė Nepale – 59 metai.
 • Nepalas gali pasigirti 8 iš 10 aukščiausių pasaulio kalnų, įskaitant ir patį karalių – Everestą.
 • Nepalas dar niekada nėra laimėjęs aukso medalio olimpinėse žaidynėse.
 • Nepale gyvena žemiausias pasaulyje vyras. Jo vardas yra Chandra Bahadur Dangi, o jo ūgis – 54,6 cm.
 • Net 20 procentų Nepalo vaikų, nuo 14 iki 16 metų, rūko tabako gaminius.

SEKITE TAUTVYDĄ

KATEGORIJOS

SEKITE MUS

Share This

Dalintis

Dalintis straipsniu su draugais