• Persepolis – Persijos imperijos sostinė

  Kelionė į Persepolį

  Dienos tikslas buvo aplankyti senovės Persijos imerijos sostinę – Persepolį, o tiksliau tai kas iš Persepolio likę. Naktį praleidom savo draugo Muhamedo namuose Shiraze. Pigiausias būdas nuvykti į Persepolį buvo pusę kelio važiuoti autobusu, o kitą pusę pakeleivingais automobiliais ar taksi. Kadangi Persepolis nemažas morėjom nuvykti į jį kuo anksčiau, kad galėtume jame praleisti daugiau laiko, todėl antrą kelio atkarpą įveikėm taksi.

  Prieš sėdant į automobilį taksi vairuotojas paprašė už kelionę 100000 rialų (10000 tumanų arba 3 eurai). Parodėm kišenėj turėtus 50000 Irano rialų ir pasakėm, kad tik tiek teturim, o vairuotojas palinksėjo.

  Prasidėjus kelionei šis pareiškė, kad 50000 yra kaina vienam žmogui, o mes atsakėm, kad susitarimas buvo aiškus – 50000 rialų už abu. Visą kelią vyko derybos nors kaina buvo sutarta iš anksto.

  Kelionė baigėsi prie Persepolio bilietų kasų ir taksi vairuotojas pasikvietė į pagalbą draugą, gerai kalbantį angliškai. Šiam paaiškinom situaciją, o jis tik atsiprašė už nesusipratimą ir pridūrė „bet jūs juk džentelmenas…“. Nenorėjom gadinti gražios dienos ir žmogui sumokėjom kiek šis prašė.

  Įėjimo į Persepolį bilieto kaina

  Persepolis buvo vienas pagrindinių mūsų kelionės tikslų. Juokavom, kad atvykti į Iraną ir neaplankyti Persijos sostinės, tas pats kas Egipte nepamatyti piramidžių. Irane dažnas reiškinys, jog bilieto kaina turistams ir bilieto kaina vietiniams skiriasi kelis kartus. Persepolis – ne išimtis. Bilietai kainavo po 20000 rialų (tos dienos kursu apie penkis eurus). Bilieto kaina iraniečiui – 8000 rialų (du eurai).

  Persepolis – Persijos imperijos sostinė

  Persijos imperijos sostinės laiptai

  Šie laiptai Persepolio šiaurės vakaruose veda į terasą. Kiekviena pakopa lygiai 40 centimetrų pločio ir 10 centimetrų aukščio. Skirtingomis laiptų pusėmis lipdavo tik tam tikroms grupėms priklausantys svečiai. Dovanas valdovui atvežusios užsienio delegacijos lipdavo viena laiptų puse, o imperijos didikai kita. Laiptų pakopos tokios žemutės ne tam, kad svečiams būtų lengva pasiekti viršūnę raitiems (kaip dažnai manoma), bet tam, kad jie galėtų lengvai užlipti viršun neprarasdami didingos laikysenos tuo pat metu bendraudami su kitais didikais.

  Visų kraštų vartai. Persepolis

  Kamilė prie „Visų kraštų vartų“. Šie vartai į Persepolį taip pavadinti, nes prieš daugiau nei du tūkstančius metų, pasiuntiniai iš visų prie Persijos imperijos prijungtų kraštų pro šiuos vartus gabendavo brangias dovanas imperatoriui.

  Pariuomenės gatvė. Persijos imperijos sostinė - Persepolis

  92 m. ilgio ir 10 m. pločio gatvė jungia „Visų kraštų“ vartus (The Gate of All Lands) ir „Nepabaigtuosius“ vartus (The Unfinished Gates). Abiejose gatvės pusėse stovėjo storos molinių plytų sienos su septynių metrų intervalu paliktomis nišomis, kuriose ceremonijų metu stovėjo sargybiniai. Pietų pusėje įrengtuose nameliuose nakvodavo sargybiniai, o šiaurinėje – darbininkai ir skulptoriai.

  Akmeniniai grifai

  Du akmeniniai grifai sumontuoti ant nedidelio aukščio kolonų šalia „kariuomenės“ gatvės. Grifai buvo rasti šioje vietoje 1954 metais. Manoma, kad buvo ketinama panaudoti juos kažkur laikančiose konstrukcijose, bet šios minties buvo atsisakyta, nes grifai turėjo defektų arba buvo nestabilūs arba tiesiog architektas apsigalvojo.

  Persepolio turtų saugykla

  Persepolis garsėjo sunkiai suvokiamais turtais ir milžiniška turtų saugykla, kuri stovėjo Persepolio pietryčių pusėje. Ji buvo pastatyta karaliaus Darijaus Didžiojo ir paskui praplėsta jo sūnaus Xerksio. Turtų saugykla turėjo labai storas sienas ir tik vienintelį įėjimą šiaurės rytų pusėje. Saugykloje buvo saugomi sunkiai suvokiami turtai. Užkariavęs Persijos imperiją Aleksandras turėjo panaudoti 3000 kupranugarių ir mulų, kad išgabentų visą saugyklos turinį, vertą 120000 sidabro talentų. Archeologai šioje vietoje rado daugybę skulptūrų fragmentų, akmeninių plokščių su Xerksio įrašais bei molinių lentelių su užrašais Elamitų kalba apie atlyginimus darbuotojams ir kita informacija.

  Invisus Mundi nuotraukų galerija

  Dešimtis kitų nuotraukų iš Persepolio įkelsime į Facebook „Invisus Mundi kelionės“ nuotraukų galeriją.

  InvisusMundi.lt – Kelionių blogas.

  Komentarai
Comments are closed.