• Qom. Pažintis su iraniečiu dėstytoju ir draugiška afganų šeima

  Kaip atsidūrėme Qom

  Visose Irano autobusų stotyse darbuotojai vienodai įkyrūs – šaukia „Tehraaan… Kashaaan… Isfahaaan… Qom…“ , mėgina užstoti tau kelią ir atspėti kur ketini keliauti. Pagavę kokį turistą, veda jį prie savo kelionių agentūros stalo, kur vargšas nusiperka turbūt ne patį pigiausią bilietą, o medžioklis gauna komisinius. Geriausia apsimesti, kad nekalbi angliškai ir tokių geradarių vengti. Mes ilgainiui ištobulinom savo pačių sugalvotą techniką – jie mums šaukia „Tehraaan… Kashaaan… Isfahaaan“, o mes jiems dar garsiau atgal „Vilniuuus…, Kaunaaas…, Skuodaaas…, Linkuvaaa…, Rimkūnų kaimaaas…“. Vargšai net krūpteli ir nustebę bei nusigandę traukiasi nuo kelio tokiems keistuoliams.

  Atvykome į Kashan miestą, nes buvome girdėję, kad šis tūkstantmečius egzistuojantis, tik skirtingais vardais vadintas miestas nepakankamai įvertinamas turistų, bet turi daug įdomių istorinių lankytinų vietų. Vargais negalais atsikratę reto įkyrumo taksi vairuotojo paskambinom vyrukui, žadėjusiam mus priimti nakvynei. Pilietis sąkėsi esantis itin užsiėmęs ir prašė palaukti vakaro kol baigsis darbas. Nusipirkom pusantro kilogramo vynuogių ir smagiai įsitaisėm pietaujančių žmonių pilname parkelyje.

  Pažintis su universiteto dėstytoju Sayedu ir šauniu jo broliu

  Po poros valandų vyrukas parašė žinutę, kad mūsų priimti negali, nes yra pernelyg užimtas, bet jo draugas mus priimtų už pinigus. Įžvelgėm klastą ir suplanuotą strategiją užsidirbti, todėl tolesnių paslaugų atsisakėm.
  Neilgai trukus priėjo Sayed‘as – vyriškis parke su savo broliu gėręs arbatą ir pakvietė mus prisijungti. Buvom jau nekartą aptarę, kad šioje kelionėje kuo dažniau sakysime „Taip“. Šis kartas ne išimtis.
  Sayedas dirba mechanikos dėstytoju paryžiaus universitete, o į gimtąjį Iraną grįšta mėnesiui laiko kiekvienais metais. O grįšti priežastis didelė – Irane jo laukia šeši broliai su šeimomis.

  Iraniečiai ir lietuviai Tautvydas Šlevas ir Kamilė Jokšaitė Kashan mieste, Irane

  Sayedas ir jo brolis, pakvietę mus arbatos, kai lankėmės Kashan miesto parke. 🙂 Gerti arbatą, pietauti ar tiesiog ilsėtis parke su šeima ar draugais Irane itin dažnas reiškinys.

  Papasakojom Sayedui ir jo broliui apie savo kelionę ir iš kur esam. Lietuvą jie puikiai žinojo. Nuo pat pirmų bendravimo minučių, jautėmės lyg leistume laiką su senais pažįstamais.
  Kashane Sayedas ir jo brolis lankėsi, nes turėjo dalyvauti teismo posėdyje. Vyrai stengėsi ištaisyti savo brolio padarytas klaidas. Šis be jų žinios leido naudotis nesažiningiems žmonėms visiems broliams priklausančiu sunkvežimiu, o šie supjaustė kabiną ir kitais būdais jį „modifikavo“ , o paprašyti atsisakė atlyginti žalą.

  Kelionė į Qom

  Po pasisėdėjimo buvom pakviesti į Sayedo tėčiui prieš mirtį priklausiusius namus, Qom mieste, garsėjančiame savo religinėmis mokyklomis bei žmonių religingumu. Dar Qom žinomas ir dėl to, kad jame gyveno ir studijavo garsusis Irano revoliucijos vadas ir dvasinis lyderis Ajatola Khomeinis. Žinoma, neturėdami kur nakvoti, pasiūlymą priėmėm.
  Aplankę Kashano tvirtovę ir greta vidury dykumos esančio milžiniško šiuolaikiško prekybos centro atsigėrę arbatos, senutėliu Irane gamintu Saipa automobiliu, išvykom į Qom.

  Naktis prie mečetės Qom mieste

  Kamilė naktiniame Qom mieste. Tolumoje matosi didžiausia miesto mečetė 🙂

  Iranietiška vakarienė ir dar vienas Sayedo brolis

  Vakarienei broliai pagamino tam tikrą iranietišką troškinį su ėriuko mėsa bei daržovėmis. Skystimą valgėme kaip sriubą, o visa kita dėjome tiesiog ant duonos paplotėlio.
  Vakarienės metu paklausėm vyrų apie kitą tuose namuose gyvenantį brolį „Is he going to eat with us?“ (Ar jis vakarieniaus su mumis?), o šie į klausimą atsakė klausimu „He or it?“ (Jis ar tai), taip savo brolį prilygindami daiktui. „Mūsų brolis toks tingus, kad palesinęs vištas turi numigt bent kelias valandas. Vištų lesinimas jam visos dienos darbas („Full time job“). 🙂 Skaniai pasijuokėm ir tikrai to žmogaus ateinančio nesulaukę ėjom ilsėtis.
  Miegojom ant namo stogo. Tai turbūt buvo viena jaukiausių nakvynės vietų per visą šią kelionę. Visose pusėse galėjom stebėti miesto žiburius, o atsigulę – žvaigždėtą dangų.

  Rytas Qom’e

  Kitą dieną pavyko su tingiuoju broliu susipažinti artimiau. Sayedo patarimu patys jį pakvietėm pusryčiauti ir šis susinepatoginęs atėjo. Vyrukas pasirodė tam tikra prasme „ne iš kelmo spirtas“ – turintis anglų kalbos magistro laipsnį, bet niekada nedirbo pagal specialybę. Vienu metu jis pataisė mano gramatinę klaidą ir pastebėjo, kad Kamilė už mane protingesnė. Kadangi aš dėl to neturiu nei menkiausios abejonės dar pridėjau „She is more intelligent than both of us…“ (Ji protingesnė už mus abu).

  Qom miestas ir jo žmonės

  Po pusryčių Sayedas aprodė mums miestą. Apžiūrėję visas grožybes ėjom apsipirkti. Žmonės buvo tokie draugiški, kad turėjom nuolat sustoti ir pasakoti kas tokie ir iš kur esame.

   Viename atokiame skersgatvyje pora vyriškių panoro kartu nusifotografuoti. Prie jų prisijungė vis daugiau ir daugiau „foto modelių“. Vienas berniukas paklausė koks mūsų tikėjimas ir stebėjosi, kad mes ne musulmonai. 🙂

   

  Namuose laukiančiam „tingiąjam“ broliui dovanų nupirkom antį, nes žinojom, kad auginti naminius paukščius vienas iš jo hobių.

  Iranietiški skaitmenys

  Praėjo šiektiek laiko kol keliaudami po Iraną išmokom persiškus skaitmenis ir svarbiausias frazes. Taip pat turėjom įprasti, kad Irane žmonės pinigus skaičiuoja ne tik oficialia valiuta – rialais, bet ir savo pačių patogumui sugalvota – tumanais. Pvz. 10 000 rialų yra 1 tūkstantis tumanų arba maždaug 0,25 Eur.

  Vaisių kainos Irane. Persiški skaičiai

  Keliaudami po Iraną abu turėjom išmokti persiškus skaitmenis (ir dažniausiai naudojamas frazes). Centre pavaizduota kaina – 3000 tumanų (arba 30 tūkstančių rialų) už kilogramą. T.y. apie 0,75 Euro.

  Pasivaikščioję po Qom’ą grįžom namo. Istorija pasikartojo: Sayedas pagamino valgyti, o mes ėjom kviesti jo brolio. Šis buvo nustebintas dovanos, bet atrodė patenkintas. Gaila Blekė dar kelias dienas kieme „nepritapo“ ir laiką leido atsiskyrusi nuo gentainių.

   

  Pokalbis su Sayedo broliu

  Gavęs dovaną ir antrą kartą pakviestas valgyti Sayedo brolis tapo atviresnis. Papasakojo apie savo ir kitų septynių brolių jaunystę (vienas iš jų jau miręs), apie savo pomėgius. Žinoma kiekviename žingsnyje svaidė sarkastiškus juokelius ir mėgino pašaipiai „įkąsti“ svetimšaliams.

  Vienas iš jo klausimų buvo ar Lietuva atsiskyrė nuo Tarybų Sąjungos savo noru ar todėl kad „amerikonai liepė“. Pastariesiems jis akivaizdžiai jaučia neapykantą, nors jaunystėj studijavo Jungtinėse Amerikos Valstijose. Sakė „Iš ten grįžau tapęs daug blogesniu žmogumi“.

  Sayedas ir jo vyresnysis brolis visiškai skirtingos asmenybės. Sayedas mandagesnis, taktiškesnis ir atviresnis, o jo brolis gana uždaras ir sarkastiškas, bet buvo įdomu bendrauti su jais abiem.

  Persiška virtuvė

  Naminis iranietiškas maistas 🙂

  Trečia diena Qom’e

  Kitą dieną ir vėl išėjome su Sayedu pasivaikščioti. Šį kartą kur buvus kur nebuvus prisistatė vietinė moteris. Ši angliškai kalbėti nemokėjo, bet supratom, kad nori kartu pasivaikščioti ir pasidaryti keletą nuotraukų.

  Pažintis su afganų šeima

  Atsisveikinę su linksmąja mergina, patraukėm aplankyti dar vienų Qom’o maldos namų. Prie įėjimo į kiemą Kamilė buvo užkalbinta ne iranietiškų bruožų merginos. Ši buvo afganiškos kilmės, o į mečetę atvažiavo kartu su tėčiu ir seserimis. Nespėjom nei susivokti, kaip kartu su Sayedu buvom pakviesti į šių šiltų žmonių namus ir vaglėm skanius pietus. Planuotas poros valandų vizitas užsitęsė ir kartu su šia afganų šeima praleidom bent aštuonias valandas. Laikas skriejo nepastebimai.

  Sunki afganų padėtis Irane

  Vienos iš seserų sūnelis atsinešė parodyti savo mokyklines priemones. Afganų vaikams Irane labai nelengva. Jie, nors ir gimę Irane, toli gražu neturi tokių pačių teisių, kaip iraniečiai. Mažyliui, po ilgų šeimos pastangų, buvo duotas leidimas lankyti mokyklą ir šis tiesiog spinduliavo laime. Šiurpas nupurtė už kelių dienų sužinojus, kad berniukui buvo pareikšta, kad šis mokyklą galės lankyti tik vieną mėnesį. Nepaisant to, kad Iranas nuostabi šalis su šilčiausiais mūsų sutiktais žmonėmis, neabejotinai kaip ir mums jiems yra kur tobulėti.

  Atsisveikinimas

  Pažintis su šia šeima buvo vienas iš įsimintiniausių ir maloniausių nuotykių kelionių Irane metu. Aidėjo juokas ir nuo šypsenų skaudėjo žandikaulius. Kamilei merginos padovanojo dvi skaras. Viena iš jų šilkinė, vienos iš seserų siuvinėtais krašteliais. Kamilė gal juokais, o gal ir ne sakė ketinanti ateityje iš jos pasidaryti nuometą savo vestuvinei suknelei.

  Keliautoja-Kamile-Joksaite_afgane-moteris_irane

  Kamilė ir geraširdė sesučių mama 🙂

  Afganų šeima Irane ir InvisusMundi komanda

  Mes, Sayedas ir šaunioji afganų šeimynėlė 🙂 su Lietuvos vėliava

  Tai buvo paskutinis mūsų nuotykis Qom mieste ir atėjo laikas keliauti toliau į Irano pietus. Sekančias porą dienų praleidome istoriniame Isfahan mieste ir apžiūrėjom svarbiausius architektūros paminklus, susipažinome su porele iš Taivano, keliaujančią po pasaulį jau pusę metų ir patyrėm daug kitų nuotykių, bet apie tai kitą kartą…

   

  P.s. naujausias mūsų nuotraukas rasite InvisusMundi Facebook paskyroje http://www.facebook.com/invisusmundi/photos

  ,o naujausius Kamilės sufurtus filmukus Invisus Mundi Youtube kanale http://www.youtube.com/watch?v=BOPE5XMHCdk  .

  Kviečiame sekti mus paspaudus Like ir Subscribe (Prenumeruoti).

   

   

  Komentarai
  Post Tagged with , , ,
Comments are closed.