GYVENIMAS NEPALIEČIŲ ŠEIMOJE

AR TIKRAI KAMILĖ PAKURSTĖ NEPALO MOTERŲ PAVYDĄ?

SAVANORIAVIMAS NEPALE

Kelionė iš Lietuvos į Turkiją sausuma truko tris savaites. Turkijoj praleidom mėnesį, o Gruzijoje – savaitę. Irane, kaip ir Turkijoj, pabuvę keturias savaites, nusprendėm tiek pat laiko praleist ir Nepale. Beveik savaitę skyrėm poilsiui sostinėj Katmandu, savaitę gražiausio Nepalo miesto Pokharos pažinimui, o likusias dvi savaites – savanoriavimui Čitvano regione.

SavanoriautI sugalvojom dėl dviejų priežasčių: gyvenimas turistų nelankomame kaime – puikus būdas susipažint su nepaliečių kultūra ir gyvenimo būdu, o taip pat, tai padeda sutaupyti. Dažniausiai savanoriams siūloma nakvynė ir nemokamas maistas. Kas be ko – pati pagalba žmonėms be abejonės taip pat labai svarbi.

Visas dvi savaites gyvenom pas mokytoją Tarą Adhikari ir jo šeimą. Padėjom jam jo organiniame ūkyje ir leidom laiką su mokyklos mokiniais. Kartu gyveno čekas Honzo ir porelė iš Prancūzijos – Aleksas ir Džiuljeta. Per visas tas dienas ne kartą ašaros byrėjo iš juoko. Būtent apie tas akimirkas gyvenant nepaliečių šeimoje ir pasakosim šį kartą. Taip pat turėsit progą pamatyti viską patys Kamilės sukurtame filmuke.

Kaip rasti savanorystės vietą Nepale ar kitoje šalyje?

  • WWOOF Nepal – tai internetinė svetainė skirta savanoriams, ieškantiems savanorystės vietos. Būtent čia ir susisiekėm su Tara. Pliusai: šeimininkai niekada neprašys atsilyginti pinigais už suteiktą maistą ir nakvynę bei už pačią galimybę savanoriaut, o tai gana dažnas reiškinys. Tai griežtai draudžia WWOOF taisyklės. Savanoriausit ekologiškuose ūkiuose, ar kitose su ekologišku ūkininkavimu susijusiose įstaigose (pavyzdžiui mokyklose). Minusai: turite sumokėti metinį naudojimosi WWOOF programa mokestį. Jei ketinat savanoriaut Nepale vienas – 45 USD, o jei su draugu – 55 USD už dviejų žmonių narystę. Tik sumokėję mokestį galėsit matyt svetainėj aprašytų ūkininkų kontaktus, o nuvykę į savanoriavimo vietą, turėsit parodyti unikalų WWOOF nario kodą. Nepatikus vienai vietai, be jokių problemų galima išvykt kitur. Norėdami savanoriauti ekologiškuose ūkiuose kitose Azijos šalyse įveskite į Google „WWOOF“ ir tos šalies pavadinimą. Sąlygos kitų šalių WWOOF puslapiuose gali skirtis.
  • HelpX.net – kita populiari interneto svetainė, kurioje galima rast pačių įvairiausių skelbimų, pagal tai kas jus domina: savanorystė Nepale ar kitoje šalyje žemės ūkyje, mokykloje, vaikų namuose ir t.t. HelpX.net naudojosi ir mūsų bičiuliai prancūzai Aleksas ir Džiuljeta bei čekas Honza. Didžiausias minusas – skelbimų autoriai neretai nori atlygio už tai, kad jus priima į savo ūkį ar kitą įstaigą. Apie tai informacijos ieškokit kiekvienam skelbime atskirai. HelpX programai taip pat taikomas metinis mokestis (apie 25 USD). Po kelių mėnesių nuo kelionės į Nepalą, Helpex.net naudojausi būdamas Australijoj. Apie visas malonias ir nemalonias patirtis papasakosiu ateity.
  • Kreipkitės tiesiogiai į Tarą Adhikari  – Šukranagaro mokyklos matematikos mokytoją ir nedidelio ekologiško ūkio savininką. Mes Tarą radome per WWOOF programą, bet jūs galite parašyti jam tiesiogiai Facebook’e ir taip galimai išvengti WWOOF ar HelpX mokesčių. Taros žmona Anzani prižiūri šeimai priklausančią nedidelę parduotuvėlę Šukranagaro centre. Jų vaikai – sūnus Ananda ir dukra Akriti tiesiog nepaprastai draugiški. Kamilė kasdien pynė Akriti kasas, o septynmetis Ananda stebino anglų kalbos žiniomis.

Gyvenimas Nepaliečių šeimoje

Susitarimas paprastas – kiekvieną dieną po kelias valandas turėjom padėt Tarai ar jo žmonai – mokykloj, ūkyje ar Anzanos parduotuvėje. Mainais gaudavom nakvynę, pietus ir vakarienę. Pusryčių Taros šeima nevalgo. Rytais tik geria nuo cukraus tirštą it kisielius arbatą.

Be materialaus atlygio gavom ir žymiai vertingesnę dovaną – galimybę susipažint su atokaus Šukranagaro kaimo gyventojų kasdienybe, papročiais ir tradicijomis. Kartu su Tara ir jo mokiniais važiavom į pikniką prie plačiausios Nepalo upės. Taip pat, Čitvano nacionaliniam parke tykojom raganosių, kurių deja pamatyt taip ir nepavyko. Vienas linksmiausių nuotykių – Divali festivalio koncertas, kurio metu Kamilė šoko su vietiniais vyrais. O buvo taip, kad gerbiamas vietos verslininkas pažadėjo didelę piniginę paramą mokyklai, jei Kamilė pašoks su vienu iš kaimo vyrų. Pastarąjį juokais pravardžiavom Alfa Patinu. Kadėl? Pamatysit patys. Kitą dieną Kamilė šoko ir vėl, tik šį kartą Nepalietiško stiliaus šokį buvo pasiruošus iš anksto. Ir šį kartą neapsieita be vietinio vyro draugijos. Kaip matyti filmuke – ne visos vietinės moterys patenkintos Kamilės populiarumu.

Ožiukas Darijus

Daugiausiai laiko praleidom padėdami Tarai jo mažame ūkelyje. Pjovėm ryžius, krovėm juos į kauges džiovinimui, sodinom daržoves, iš bambukų meistravom tvorą, ravėjom, šėrėm ožką ir taip toliau. Vieną gražų rytą ožkytė atsivedė tris ožiukus. Su kolegom savanoriais nusprendėm išrinkt jiems vardus – kiekvienos valstybės atstovai po vieną. Prancūzai Aleksas ir Džiuljeta saviškį pavadino Demjenu, čekas Honza – savo ožiukui šaukė Davidu, o mes saviškį Darijum. Darijus buvo didis Persijos imperijos valdovas. Po kelių mėnesių klausiau pasiūlei Kamilei jeigu kada turėtume sūnų – pavadinti jį Darijum. Darijus Šlevas juk skamba neblogai. Ši kaip mat atšovė „Negalim!“. „Kodėl?“ nustebęs paklausiau. „Todėl, kad mes jau pavadinom Darijum ožką!“

Linksmos akimirkos

Nepalietiškų vestuvių ypatumai

Viena iš linksmiausių akimirkų – diskusija apie meilę ir vestuves. Čekas Honza neturėjo merginos. Tara pasiūlė surasti jam žmoną. „Aš noriu natūraliai įsimylėt atsitiktinai sutiktą merginą“ pareiškė Honza. „Nesamonė!“ atrėžė Tara. „Mus su Anzana supažindino tėvai, o įsimylėjom jau po vestuvių“. Honzai tai nebuvo priimtina, bet Tara nenusileido. „Mes Nepale su mergina kalbamės dvi valandas. Per jas išsiaiškinam ar vienodai suprantam pasaulį, pasitariam, kaip augintume vaikus, iš ko pragyventume. Jei požiūriai sutampa – keliam vestuves. Patiko ta jauna mokytoja mokykloj? Turėtum su ja susipažint“ ragino Tara. „Bet ką turėčiau jai sakyt?“ ėmė jaudintis Honza. Tara pagalvojo ir atsakė… „Sakyk – aš galiu gyvent be vandens – bet be tavęs gyvent negaliu…“

Tai tas pats kaip valgyti kates…

Dieną prieš mums išvykstant iš Šukranagaro, Anzani mums surengė tikrą puotą. Aliejuje išvirė nepalietiškųs spurgų, prikepė laukinių balandžių. Nepatogi, bet kartu savotiškai linksma ir tikrai kad įsimintina buvo akimirka, kai Tara suprato, kad balandžių valgyt neketinu. „Bet kodėl?“ negalėjo atsistebėt jis. „Nemėgsti mėsos?“ Parodžiau Tarai kelias nuotraukas. Jose – veislinių balandžių nuotraukos. Būtent tokių balandžių, kokius auginau būdamas vaikas. „Valgyt juos man būtų tas pats, kas suvalgyt katę ar kokį kitą naminį gyvūnėlį…“

Jei domina Savanoriavimas Nepale, Tarą Adhikari galit surasti Facebooke. Užsiminkit, kad siuntė Tot ir Kamilė. Tik sumaišę nesakykit „Kamila“, nes tai nepalietiškai reiškia „skruzdėlė“. Taip pat rašyti galit ir mums. Duosim patarimų,  pakalbėsim su Tara. Tai tiek trumpai apie Nepalą ir gyvenimą nepaliečių šeimoje. Metas keliaut į Tailandą. Šį kartą mūsų laukia Bankokas. Kitą kartą pasakosim apie keliautojų mėgstamas Bankoko vietas, apie naujas pažintis ir žinoma – apie Tailando virtuvę…

ĮDOMŪS FAKTAI APIE NEPALĄ:

  • 2015 m. žemės drebėjimas nužudė 8800 žmonių, 21000 buvo sužeisti ir net 3500000 žmonių neteko namų.
  • Pasak legendos, kažkur po Himalajų kalnus klaidžioja Jetis – dar vadinamas sniego žmogumi. 1958m. seras Edmundas Hilaris netgi surengė ekspediciją, kurios vienintelė užduotis buvo – surasti sniego žmogų.
  • Nepale nėra geležinkelių. Pagrindinė viešojo transporto priemonė – autobusas.

SEKITE TAUTVYDĄ

KATEGORIJOS

SEKITE MUS

Share This

Dalintis

Dalintis straipsniu su draugais